• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
meme küçültme ameliyatı hangi durumlarda yapılır
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 580
  • 0
meme küçültme ameliyatı hangi durumlarda yapılır

Meme küçültme ameliyatı göğüslerinin büyüklüğünden memnun olmayan, bu durumdan kaynaklı fiziksel ya da psikolojik bazı sorunlar yaşayan kadınların en sık tercih ettiği estetik ameliyatların başında gelir. Her kadın dik, kusursuz ve estetik görünümlü göğüslere sahip olmak ister. Doğum ve emzirme süreci, sık sık kilo alıp verme, yaş alma, yer çekimi ve genetik etkenler nedeniyle büyük göğüslerde meydana gelen sarkma kadınlarda öz güven sorunlarına neden olabilmektedir. Göğüslerin ileri derecede büyük ve ağır olması kadınların vücudunun öne doğru eğilmesine, kemik deformasyonlarına, omurga ve sırt ağrılarına, meme altında yara ve pişik oluşumuna neden olabilir. Normal kabul edilenden daha büyük olan ve farklı sorunlara neden olabilen meme dokusu cerrahi müdahale ile küçültülebilmektedir. 

Meme Küçültme Ameliyatına Neden İhtiyaç Duyulur?

Meme küçültme estetiği ameliyatları sayesinde kadınlar eşit görünümlü, simetrik, dik ve estetik göğüslere sahip olabilirler. Meme küçültme estetiği ameliyatları ile göğüsler hastaların daha rahat edebileceği boyuta getirilir. Böylece hastalar göğüslerinin büyüklüğünden kaynaklanan boyun, sırt ve omuz ağrılarından kurtulup daha çekici ve dinamik bir görünüme kavuşurlar.

Meme küçültme ameliyatı hasta özelinde yapılan planlamalar ve teknikler doğrultusunda yapılır. Meme yağ dokusu, meme bezi dokusu, meme derisi ve meme başı alanı küçültülürken hastanın fiziki özellikleri ve beklentileri değerlendirilir. Meme dokusu küçültülürken doku fazlasından kaynaklanan sarkmalar da giderilir. Meme küçültme ameliyatından önce fotoğraf çekilerek planlama yapılır. Yapılan cerrahi plan meme üzerine çizilmekte olup operasyon bu plan doğrultusunda gerçekleştirilir. Bu sayede hastanın vücudu ile en uyumlu görünüme sahip meme görüntüsü elde edilir. 

Meme küçültme ameliyatında hastanın yaşına ve meme hacmine göre yalnızca meme başı çevresinde sınırlı bir kesi, meme başından aşağıya dik uzanan bir kesi ya da ters T şeklinde bir kesi yapılabilir. Yapılan kesiye göre hastada oluşan izler ilk başta kırmızı – pembe renklerindeyken zamanla birlikte belirginliğini kaybetmeye ve normal deri rengine yakın bir renk almaya başlar. 

Meme Küçültme Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Meme küçültme estetiği ameliyatının süresi uygulanan tekniğe ve meme hacmine göre değişiklik göstermekle birlikte genellikle 2-4 saat kadar sürer. Hastalar normal şartlar altında operasyondan sonra bir gün hastanede gözlem altında tutulur. Meme küçültme ameliyatından birkaç gün sonra drenler alınır. Sporcu sutyeninin kullanılması pansuman yapılmasını kolaylaştırır ve ödemlerin azalmasını sağlar. Ameliyattan sonra en az 1 ay süreyle sporcu sutyeni takılmalıdır. Aynı sürede ağır spor yapılmamalı ve yorgunluğa neden olabilecek ağır işlerden uzak durulmalıdır. Ağır kaldırma, itme, çekme gibi hareketlerden uzak durulmalıdır.  Ameliyattan sonraki 4 haftalık süre boyunca yüzüstü yatış pozisyonundan kaçınılmalı ve sırtüstü yatış pozisyonu tercih edilmelidir. Memede operasyon sonrası meydana gelen morluklar yaklaşık 7 – 10 gün, şişlikler 6 – 8 haftada iyileşir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte göğüsler 6 -12 ay içerisinde en son haline kavuşur. 

Meme küçültme ameliyatında sonra erken ve geç dönem sorunlarıyla karşılaşılabilir. Erken dönemde nadiren de olsa enfeksiyon, kanama ve yara iyileşmesinde gecikme gibi sorunlar yaşanabilir. Geç dönem sorunları ize ya da şekle bağlı olarak oluşabilir. Koyu tenli kişiler erken dönemde izlerde kızarıklık, belirginlik, kaşıntı gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Şekil kaynaklı sorunlar genelde büyüklükten kaynaklanır. Bu nedenle hastanın ameliyat sonucu ile ilgili beklentilerinin gerçekçi olmasına dikkat edilmelidir. Hastanın beklentileri net bir şekilde anlaşılmalı ve planlama bu doğrultuda yapılmalıdır. 

Meme küçültme ameliyatı genelde merkezi pedikür tekniği olarak adlandırılan, meme bezi – meme başı ilişkisini bozmayan bir teknikle yapılır. Süt kanallarını koruyan bu teknik sayesinde genellikle hastanın süt verme ile ilgili bir sorunu olmaz. Bununla birlikte meme küçültme ameliyatından sonra süt verme fonksiyonunun korunabilmesi memenin sarkma oranı, hastanın yaşı ve memenin büyüklüğü gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Çocuk sahibi olmak isteyen hastaların emzirme fonksiyonunun korunabilmesi için meme bezini ve meme başını koruyan teknikler kullanılmasına özen gösterilir. Ancak fazla büyük olan göğüslerin yeterli oranda küçültülebilmesi için gerekli durumlarda hastanın bilgisi ve onayı dahilinde emzirme fonksiyonundan feragat edilmesi söz konusu olabilir. 

meme küçültme neden ihtiyaç duyulur

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi meme küçültme ameliyatından sonra da küçük de olsa bir iz kalması söz konusudur. Meme küçültme estetiği ameliyatından sonra oluşan izin yeri ameliyat esnasında kullanılan tekniklere göre değişiklik gösterebilir. Uygulanan tekniğe göre meme başının çevresinde ya da meme başının aşağısında L, I ya da ters T şeklinde iz kalabilir. Meme başının çevresinde yapılan kesi koyu renkli alanla kesiştiğinden dolayı genellikle belli olmaz. Meme altında yapılan kesi de önden bakıldığında görülebilecek bir konumda yer almaz. 

Meme küçültme ameliyatı ile memede ne kadar küçülme elde edilebileceği hastanın göğüs çevresine, omuz genişliğine ve genel vücut ölçülerine bağlı olarak değişir.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?