• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
meme küçültme ameliyatı nedir nasıl yapılır
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 598
  • 0
meme küçültme ameliyatı nedir nasıl yapılır

Meme küçültme estetiği ameliyatı göğüslerden fazla yağın, dokunun ve cildin çıkarılması için uygulanan bir cerrahi prosedürdür. Vücudunun geri kalanı ile orantısız bir büyüklükte bulunan, boyun ağrısı, sırt ağrısı ve benzeri semptomlara neden olan göğüslere sahip olan kadınlar için meme küçültme estetiği ameliyatı doğru bir çözüm olabilir. 

Meme küçültme estetiği estetik kaygıların yanı sıra sağlık açısından gereklilik olarak da uygulanabilir. Memeleri normale oranla daha büyük olan kadınlar omuz ve sırt ağrılarına ilaveten memelerin altında yara ve enfeksiyon oluşumu gibi durumlarla da karşı karşıya kalabilirler. Bu tür durumlarda sütyen askılarından dolayı omuzlarda oluşan baskıların giderilmesi ve fiziksel aktivitelerin daha rahat yerine getirilebilmesinin sağlanması için meme küçültme estetiği çözümüne başvurulabilir. Meme küçültme estetiği yalnızca memelerin büyüklüğünden ve görünümünden rahatsız olan kişilere de uygulanabilir. Uygulanan tekniğe göre meme küçültme ameliyatının süresi 2.5-4 saat arasında değişiklik gösterebilir. 

Meme Küçültme Ameliyatında Hangi Teknikler Kullanılır?

Meme küçültme ameliyatı vücutla orantılı bir meme boyutu elde edilebilmesi ve aşırı büyük göğüslerden kaynaklanan rahatsızlıkların giderilmesi için fazla meme yağı, glandüler doku ve derinin alınması işlemidir. Vücut gelişimi hem hormonal hem fiziksel açıdan tamamlanmış kişilere uygulanabilir. Meme küçültme estetiği memelerinin boyutundan dolayı psikolojik ve medikal sorunlar yaşayan kişilere uygulanabilir. Ameliyat olacak kişinin fiziksel olarak sağlıklı olması, ameliyatın sonucu ile ilgili gerçekçi beklentilerinin bulunması, sigara içmemesi gerekir. 

Meme küçültme ameliyatının başarısındaki en önemli etkenlerden biri konsültasyon sürecidir. Konsültasyon esnasında; hastanın ameliyatı neden istediği, beklentilerinin gerçekçi olup olmadığı, tıbbi geçmişi, alerjileri, kullanmakta olduğu ilaçlar, önceden geçirdiği ameliyatlar, ailesinde meme kanseri öyküsü olup olmadığı hakkında detaylı bilgi alınır. Ayrıca hastanın genel sağlık durumu, önceden var olan sağlık problemleri ve risk unsurları değerlendirilir. Memelerin boyutu, şekli, cilt kalitesi, meme ucunun yerleşimi ve areola detaylı ölçümler yapılır. Uygulanacak olan teknik bu bilgiler ışığında belirlenir ve hasta süreç ile ilgili olarak net bir şekilde bilgilendirilir. 

Meme küçültme estetiği ameliyatı genelde göğüslerdeki fazla yağın, glandüler dokunun ve derinin alınmasını sağlayacak kesiler ile gerçekleştirilir. Bazı durumlarda fazla yağ kullanılan eksizyon tekniklerinin yanında liposuction yöntemin de uygulanması ile alınır. Meme büyüklüğü büyük oranda yağ dokusuna bağlıysa ve fazla deri önemli bir etken değilse meme küçültme işleminde tek başına liposuction yöntemi kullanılması da söz konusu olabilir. Memelerin küçültülmesi için uygulanacak olan teknik hastanın yapısal özellikleri, meme kompozisyonu, istenilen küçültme miktarı, kişisel tercihler ve cerrahın tavsiyesi ile belirlenir. 

Genel anestezi altında gerçekleştirilen meme küçültme ameliyatında ters T kesi ve lolipop kesi olmak üzere iki farklı kesi yöntemi uygulanır. Cerrah kesilerin nerede olacağını belirtmek için ciltte bir işaretleme yapar. Bu işaretler çok önemlidir, çünkü ameliyat masasına sırtüstü yatıldığında göğüsler şekil değiştirir. Uygulanacak olan kesi memelerin büyüklüğüne, sarkıklık derecesine ve meme başı-areola kompleksinin nerede konumlandığına göre belirlenir. Meme başına ve areolaya eksizyon yapılarak fazla doku ve yağ çıkarılır. Meme ucunun orijinal kana ve sinir beslenmesine bağlı kalmasına özen gösterilerek yeniden konumlandırması yapılır. 

Gerekli görüldüğü takdirde fazla deri çıkarılır. Alttaki meme dokusu küçültülerek kaldırılır ve şekillendirilir. Çok büyük ve sarkık göğüslerde meme başı ve areolanın, meme üzerinde daha yüksek bir pozisyona çıkarılarak nakledilmesi gereksinimi oluşabilir.

Yeni şekillendirilmiş olan göğüslerin desteklenebilmesi için göğüs dokusunun derinliklerine sütürler yerleştirilip kesikler küçültülen memenin yeniden şekillenmesini sağlayacak şekilde bir araya getirilir. Cilt kapatıldıktan sonra bandajlanır. Fazla kanın ve sıvının boşaltılabilmesi için deri altına dren yerleştirilebilir. 

meme küçültme ameliyatı sonrası

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası

Anestezinin etkisinin geçmesiyle birlikte bir miktar ağrı hissedilebilir. Bunun için ağrı kesici kullanımına ihtiyaç duyulabilir. Meme büyüklüğünde bir değişiklik fark edilebilse de belirgin bir şişlik olacağı gerçeği göz ardı edilmemelidir. Bu şişlik geçtikten sonra ameliyatın nihai sonucu gözlemlenebilir. 

Meme küçültme ameliyatından sonra hızlı bir iyileşme sürecinin yaşanabilmesi için memeler desteklenmeli, doğru pozisyonda tutulmalı ve bunun için özel bir sutyen kullanılmalıdır. İyileşme sürecinde doktorun tüm talimatlarına eksiksiz uyulmalıdır. Operasyondan sonraki birkaç gün göğüslerde sertlik, ağrı ve hassasiyet hissedilebilir. Ameliyatın ardından memelerde morluklar meydana gelmesi olasılığı bulunur. Bu hastanın cilt yapısına, kullanılan tekniğe ve ameliyat esnasında uygulanan epinefrinin etkinliğine bağlıdır. İyileşme esnasında uyuşma, meme ucu hassasiyetinde değişiklik, kesi yerlerinde kaşıntı, meme dokusunda sıkılık ve dolgunluk görülebilir. Ameliyatın ardından baş yüksekte tutularak uyunmalıdır. Bu göğüslerdeki baskının dolayısıyla şişliğin ve ağrının azaltılmasını sağlar. 

Önemli miktarda kilo alıp verme ya da hamile kalma gibi durumlar yaşanmadığı sürece göğüsler aynı büyüklüğünü korumaya devam eder. Ancak yer çekiminin ve yaşlanmanın etkisi ile zaman içerisinde göğüslerde gevşemeler ve sarkmalar görülmesi son derece doğal bir durum olarak kabul edilir. 

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?