• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
meme küçültme ameliyatı sonrası iz kalır mı
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 334
  • 0

Meme küçültme başta olmak üzere herhangi bir estetik ameliyat yaptırmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri ameliyat sonrası iz kalıp kalmayacağıdır. Estetik cerrahi prosedürler kesi yapılarak gerçekleştirildiği için iz kalmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak ameliyatlar sırasında yapılan kesiler minimal olacak ve çok görünür yerlerde olmayacak şekilde planlanmaya özen gösterilir.

Günümüzde tıp alanında kullanılan teknolojiler her ne kadar gelişmiş olsa da meme küçültme ameliyatından sonra iz kalması kaçınılmaz bir durumdur. Kalacak izlerin minimal düzeyde olması ve kişinin yaşamında olumsuz etkilere neden olmaması için bu konuda dikkatli olunmalıdır. 

Meme estetiği ameliyatlarında özellikle meme küçültme estetiği ameliyatından sonra oluşabilecek izler nedeniyle memelerinin büyüklüğü nedeniyle yaşam kalitesi olumsuz yönde etkilenen kişiler dahi ameliyat olma kararı almakta zorlanmaktadır. Bu noktada göz önünde bulundurulması gereken gelişmiş ameliyat tekniklerinin bu alanda yeterli uzmanlığa ve deneyime sahip estetik cerrahlar tarafından uygulanması halinde sağlıklı bir iyileşme süreci sonunda izlerin belirsizleşeceğidir.

Meme Estetiğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Meme estetiği kapsamında meme küçültme, meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatları yapılır. Bu uygulamalardan her birinin temelinde meme yapısını daha estetik bir görünüme kavuşturma, memelerle vücut yapısı arasında denge sağlama ve meme sağlığına bağlı olarak vücudun genel sağlığını destekleme amacı bulunur. Bu açıdan değerlendirildiğinde meme estetiği uygulamalarının meme yapısında fiziksel ve estetik dengeyi sağlamayı amaçladığı ifade edilebilir. 

Meme küçültme estetiği diğer tüm estetik cerrahi prosedürlerinde olduğu gibi minimal kesilerle yapılarak ameliyat sonrası izlerin estetik açıdan kaygıya neden olmaması amaçlanır. Bu yüzden meme küçültme estetiği yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri minimal kesi izleri oluşturulmasıdır. Bu sayede meme başında oluşacak izler minimal şekilde gerçekleştirilebilir. Ayrıca meme başından normal deriye geçişte ton farkı şeklinde izlerin oluşturulmasına özen gösterilmelidir. 

Hastanın ameliyat sonra elde edilecek memelerinin boyutu omuz ve kalça ölçüleriyle, meme başı büyüklüğü de memenin bütünüyle uyumlu olmalıdır. Aynı zamanda meme başı hastanın kolunun orta hizasına denk gelecek şekilde hizalanmalıdır.

Meme Estetiğinde Neden İz Kalır?

Meme küçültme estetiği ve diğer meme estetiği ameliyatlarından sonra daha önce de belirttiğimiz şekilde küçük ve belirgin olmayan izler kalabilir. Bununla birlikte mme estetiği ameliyatından sonra kalan izler bazı kişilerde daha belirgin olabilir. Bu durumun altında yatan nedenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Genetik etkenlere bağlı olarak değişebilen deri özelliklerine göre gerekli önlemler alınmasına karşın bazı hastalarda daha belirgin izler oluşması mümkündür.
  • Ameliyattan sonra kesi bölgesinde enfeksiyon oluşması halinde yaranın iyileşme süresi uzayabilir. Bu da belirgin iz kalması riskini artıran bir faktördür.
  • Yaş alma, şeker hastalığı, sigara tüketimi gibi çeşitli faktörler yaranın iyileşme süresini uzatarak belirgin izlerin oluşması riskini artırabilir.

Meme Estetiğinde Oluşan İzler Tekniğe Göre Değişebilir

Meme estetiği uygulamalarının kapsamı ve uygulanacak teknikler memenin mevcut büyüklüğüne ve meme yapısından dolayı hastanın yaşadığı şikayetlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte uygulanan meme estetiği ameliyatının kapsamına ve uygulanan tekniklere göre oluşacak kesi izleri farklılaşabilir.

Meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatı yapılan hastalarda genellikle ters T şeklinde izler meydana gelir. Uygulanan işlemlerden sonra meydana gelen T izinin uzunluğunu ve boyutunu azaltmak için geliştirilebilecek teknikler vardır. Bu teknikler doğrultusunda izler ters L ya da I boyutuna kadar küçültülebilmektedir. Diğer yandan bu tekniklerin ancak uygun vakalarda kullanılması mümkündür. Bu sayede uygun vakalarda meme estetiği uygulamalarından sonra oluşacak izler konusunda başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. Geliştirilen yeni tekniklerin ileri derecede sarkık ya da büyük olan memelere uygulanması, uygulandığı durumlarda ise etkili ve başarılı sonuçlar elde edilmesi söz konusu değildir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme

Meme küçültme ameliyatı memenin daha küçük ve şekilli bir görünüme sahip olması amacıyla uygulanabilir. Meme küçültme ameliyatı hasta özelinde ihtiyaç duyulması halinde meme dikleştirme estetiği ile kombinlenebilir. Genel anestezi altında uygulanan meme küçültme ameliyatından sonra iyileşme süreci her hasta özelinde farklıdır ve pek çok faktörden etkilenir.  Genetik etkenler, kişinin ağrı eşiği, hangi tekniğin uygulandığı ve alınan meme dokusu miktarı gibi unsurlar iyileşme sürecinin hızını etileyebilir.

Meme küçültme ameliyatından sonra ödem ve şişlik hissedilmesi doğaldır. Hastalar ameliyattan sonra sporcu sutyeni kullanırlar. Doktorun reçete ettiği ilaçların düzenli olarak kullanılması iyileşme sürecini olumlu yönde etkileyen faktörlerdendir. 

Ameliyattan sonra istirahat edilmesi önemli olsa da hasta tamamen hareketsiz kalmamalıdır. Kısa mesafeli yürüyüşler doktorun onayıyla birlikte yapılabilir. Ameliyattan sonraki 2 hafta içinde ödem ve morluk azalmaya başlar.

Meme küçültme estetiği ameliyatını izleyen 2 ila 4 hafta arasında zorlanmaya neden olmayacak hareketlerde bulunulmaya başlanabilir. Hasta bu süreçte çoğu günlük aktivitesini yerine getirebilecek durumdadır. Ancak özellikle göğüs bölgesini zorlayacak ve yoracak aktivitelerden uzak durmak önemlidir.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?