• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
meme kucultme ameliyati sonrasinda hangi sutyen giyilmeli
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 779
  • 0

 

Meme Küçültme Estetiği İyileşme Süreci Konforlu Bir Prosedürdür

Kişinin daha sıkı, hafif ve küçük memelere sahip olması için meme küçültme estetiği ameliyatı ile memelerinden meme dokusu, yağ ve deri çıkarılır. Kişi özelinde yapılan planlama sonucu meme dokusu, yağ ve deri dokusu çıkarıldıktan sonra meme başı yeniden konumlandırılır. Yapılan işlemler sonucunda hasta vücut ölçüleriyle uyumlu ve daha estetik görünen memelere sahip olur. 

Memelerin normal kabul edilenden ya da kişinin vücut hatlarına uygun olandan daha büyük olması durumunda estetik açıdan rahatsızlık yaşanabileceği gibi sağlık açısından da sorun yaşanabilir. Memelerinin boyutu nedeniyle kadınlar günlük yaşamlarında istedikleri kıyafeti giyemeyebilir, rahat hareket edemeyebilir ve spor yapma sırasında güçlükler yaşayabilirler.

Memelerin büyüklüğünden dolayı ağırlık yapması, öne doğru eğilme ve kamburluk gibi çeşitli duruş bozuklukları, memelerin altında pişik ve terleme, boyun ve sırt bölgesinde ağrı gibi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalınabilir. Ayrıca kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyecek psikolojik sorunlar da yaşanabilir.

Meme küçültme estetiği ameliyatı kapsamında memelerdeki fazla doku alınır, memeler küçültülüp şekillendirilir. Meme başlarının doğru şekilde konumlandırılması sonucu daha estetik bir görünüme sahip olunabilir. Meme küçültme estetiği  kapsamında sağlık sorunları giderildiği için bu konuda sorun yaşayan kişilerin yaşam kalitesi artırılabilir.

Meme estetiği ameliyatları genellikle 17 – 18 yaşından itibaren yapılır. Diğer yandan kişinin fiziksel ve psikolojik sağlığını olumsuz yönde etkileyen ciddi sorunlar yaşanması halinde ailenin onayı ve doktorun uygunluk vermesiyle birlikte daha erken yaşlarda da meme küçültme estetiği yapılması mümkündür. 

Meme küçültme estetiği ameliyatı genetik etkenlere bağlı olarak memeleri normal olarak kabul edilenden daha büyük olan, doğumdan sonra kilo almaya bağlı olarak memelerinde büyüme görülen ve çok zayıf beden ölçülerine sahip olmasına karşın memelerinin boyutu uyumlu olmayan kişilere meme küçültme estetiği ameliyatı uygulanabilir. 

Meme Küçültme Hakkında Bunları Biliyor musunuz?

Meme küçültme estetiği ameliyatı kişi özelinde değişebilen farklı tekniklerle uygulanabilir. Meme küçültme estetiği kapsamında kullanılan tekniklerde operasyondan sonra bir gebelik planlanması halinde hastanın emzirme işlevini yerine getirebilmesi için süt kanallarının korunması amaçlanır. Meme küçültme estetiği ameliyatında farklı tekniklerin uygulanması mümkün olsa da bunların hemen hemen tümünde meme başından aşağı doğru inen bir ters çizgi ya da ters T harfi şeklinde bir kesi yapılır. Ameliyatın hangi teknik kullanılarak uygulanacağı konusundaki karar memenin büyüklüğü, deformasyon derecesi, cilt elastikiyeti ve benzer etkenler değerlendirilerek hasta özelinde verilir.

Meme küçültme estetiği genel anestezi altında uygulanır. Meme küçültme estetiği çok ağrılı olmayan ve günlük hayata hızlı bir şekilde dönme imkanı veren bir estetik cerrahi prosedürüdür. Meme ameliyatından sonra memede yeniden bir büyüme meydana gelmez. Bunun yanında meme küçültme ameliyatı kişinin kanser riskinde artışa neden olmaz. Hatta meme küçültme estetiği ameliyatı olan kadınlarda meme kanseri gelişmesi riski azalabilir. Ancak tüm kadınlar gibi meme küçültme estetiği olan kadınlar da ameliyat sonrası süreçte rutin kontrollerini aksatmamalıdırlar. Tüm bunların yanı sıra meme küçültme estetiği ameliyatı olan kadınların günlük aktivitelerinde ve yaşam kalitelerinde belirgin bir artış meydana gelir. 

Meme küçültme estetiği ameliyatından sonra hastaların meme başında bir süre hissizlik yaşaması söz konusu olabilir. Bu hissizlik belirli bir süre sonra kendiliğinden orada kalkar. Meme küçüktme estetiği ameliyatı kapsamında yapılan kesiler ile uygulanacak teknikler estetik cerrahlar tarafından her hasta özelinde belirlenir. Tüm estetik cerrahi prosedürlerinde olduğu gibi meme küçültme estetiği ameliyatlarında da ameliyatı yapacak olan estetik cerrahın uzmanlığı ve deneyimi operasyonun başarısını etkileyen en önemli faktörler arasında yer alır. Ameliyat sırasında kesiler vücudun doğal çizgileri göz önünde bulundurularak yapıldığı takdirde ameliyattan sonra iyileşme sürecinin tamamlanmasıyla birlikte estetik açıdan hastanın rahatsızlığına neden olmaz. Ameliyat izleri zaman içinde solgun bir görünüm alır ve doğal vücut çizgileriyle bütünleşir.

Meme küçültme estetiği ameliyatından sonra hastalar nadir olmakla birikte erken dönemde kanam, enfeksiyon ve geç yara iyileşmesi gibi sorunlar yaşayabilirler. Geç dönemde karşılaşılması olası sorunlar arasında yara izlerine ve şekline bağlı sorunlar sayılabilir. 

Ameliyatı izleyen erken dönemde hastalar ağır işlerden ve spor aktivitelerinden kaçınmalıdır. Bu süre itme ve çekme gibi hareketlerin yapılmamasına da özen gösterilmelidir. Memelerin son şeklini alması için yaklaşık 6 aylık bir süreye ihtiyaç vardır.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?