• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
meme küçültme ameliyatının fizyolojik faydaları
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 382
  • 0

Memeler çok eski zamanlardan beri kadınlığın ve süt verme fonksiyonu nedeniyle anneliğin simgesi olarak kabul edilirler. Aynı zamanda kadınlar açısından estetik görünümün en önemli tamamlayıcısı olan memelerin normal olarak kabul edilenden büyük, küçük ya da sarkık olması kişinin memnuniyetsizliğin neden olabilir. 

Memelerin kişinin vücut hatlarına göre olması gerekenden  daha büyük olması estetik kaygılar oluşturmasının yanı sıra kadınlarda yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir faktör haline gelebilir. Memelerin normalden daha büyük olması duruş bozukluklarına, omuzlarda sutyen askılarının neden olduğu bası izlerine, boyun, sırt ve bel ağrılarına, meme altında pişiklere ve mantar enfeksiyonlarına bazı durumlarda ise nefes darlığına neden olabilir. 

Ayrıca hastalar kilolu olmadıkları halde memelerinin boyutu nedeniyle kilolu görünebilirler ya da istedikleri kıyafetleri giyememe, sürekli olarak memelerini saklama ihtiyacı duyma gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirler. Bu durum kişinin sosyal ve psikolojik açıdan olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilir. Bunun sonucunda pek çok kadın çözümü meme küçültme ameliyatına başvurmakta bulur.

Meme Küçültme Ameliyatı ile Kişinin Yaşam Kalitesi Artırılabilir

Meme küçültme estetiği ameliyatı her ne kadar estetik amaçlarla yapılan bir operasyon olsa da aynı zamanda güzel göğüsler elde etmenin yanı sıra hastanın karşı karşıya kaldığı fiziksel ve psikolojik sıkıntıların giderilmesine de yardımcı olur. Hastalar meme küçültme ameliyatı ile memelerinin boyutu küçüldüğü ve ağırlığı azaldığı için sırt ağrılarına neden olan yükten kurtulurlar. Bunun sonucunda ameliyattan sonra hastaların yaşam kalitesi önemli ölçüde artırılmış olur.

Memelerin normalden büyük olması hormonal bozukluklar, genetik etkenler, hamilelik, emzirme ve kilo alma gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Meme küçültme estetiği ameliyatında çok farklı teknikler kullanılabilir. Kullanılacak teknik hasta özelinde memenin boyutuna, ne kadar küçültüleceğine ve benzer etkenlere göre belirlenir. Farklı teknikler uygulanmasına karşın meme küçültme ameliyatında temelde aynı prosedürler gerçekleştirilir.

Bu kapsamda meme başı ve meme halkası etrafında meme dokusuyla birlikte çıkarılır. Daha sonra kalan meme dokusu, meme başı çevresinde yeniden şekillendirilir. Meme halkasının çevresinde yeniden şekillendirilir. Meme küçültme ameliyatından sonra meme halkasının çevresinde, meme halasından aşağı doğru dik ve meme altı kıvrımı boyunca yatay uzanan yani ters T şeklinde ameliyat izi olur. Bu izlerin ne kadar belirgin olacağı hasta özelinde cilt yapısına ve yara iyileşme hızına göre değişebilir.

Memelerin Büyüklüğü Dezavantaj Olabilir

Çoğu kadın büyük ve şekilli memelere sahip olmak istese de memelerin normalden daha büyük olması önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu durumda çözüm meme küçültme estetiği ameliyatı uygulanmasıdır.

Memelerin normalden daha büyük olması yer çekiminin doğal etkilerinden korunmayı zorlaştırabilir. Memelerin boyutu büyüdükçe ağırlığı ve sarkma eğilimi artar. Memelerinin boyutu vücut yapısına göre büyük olan kadınlarda görülen en önemli problemlerden biri sırt ve boyun ağrılarıdır. Memeler vücudun ağırlık merkezinde değişmeye, buna bağlı olarak boyun ve sırt bölgesine ekstra yük binmesine neden olabilir. Sonuç olarak boyun ve sırt bölgesinde rahatsızlık hissi, kronik ağrı hatta uzun vadede kamburluk gibi ciddi sağlık problemleri yaşanabilir.

Memelerin boyutunun büyük olması aynı zamanda ağırlığının da fazla olması demektir. Bunun sonucunda omuz bölgesinde sütyen askısının yaptığı basıdan kaynaklanan hassasiyet yaşanabilir. Destekleyici özelliğe sahip sutyenler kullanılsa dahi memelerin ağırlığı ve yer çekiminin etkisi nedeniyle omuz üzerinde oluşan baskı rahatsızlık hissine neden olabilir. Sutyen askılarının kol sinirlerine baskı yapması halinde kolda karıncalanma, uyuşma ve ellerde güç kaybıyla karakterize ağrılar yaşanabilir.

Kadınların memeleri arasında genellikle asimetri vardır. Memelerin boyutu büyüdükçe asimetri daha belirgin bir hal alır. Bu durum özellikle mayo, bikini ya da vücudun üst kısmına yapışan giyim ürünleri tercih edildiğinde daha dikkat çekici olur.

Meme Küçültme Ameliyatı Hasta Özelinde Planlanır

Memelerin normalden büyük olmasının neden olduğu diğer bir olumsuz durum, memelerin altında nemin hapsedilmesine bağlı olarak sürtünme ve kızarıklık oluşmasıdır. Bu durumda egzama, yara, pişik gibi hastanın konforunu büyük ölçüde azaltan ve acı verici sorunlar yaşanabilir. Memelerin normalden büyük olması aynı zamanda memelerin alt tarafındaki deride tahrişe hatta nefes alma sorunları yaşanmasına yol açabilir. Aşırı büyük memeleri olan kadınlar en kaliteli sporcu sutyenlerini kullansalar dahi basit aktiviteleri yapmakta bile zorlanabilirler.

Hasta özelinde planlanan meme küçültme ameliyatı gerek estetik kaygılar gerek sağlık sorunları nedeniyle yapılabilir. Ameliyat kapsamında memelerin kadının daha rahat hareket edeceği ve estetik açıdan beğenilerine uygun boyuta ve şekle getirilmesi sağlanır. Bunun sonucunda kadınların fiziksel konforu ve öz güveni artar. 

Meme küçültme ameliyatı hasta özelinde gerek görülmesi durumunda meme dikleştirme ameliyatı ile kombine edilebilir. Ameliyat hasta özelinde planlanarak genel anestezi altında uygulanır. Hasta özelinde belirlenen teknik alanında uzman ve deneyimli bir estetik cerrah tarafından uygulandığı takdirde istenilen sonuçlara ulaşmak, hızlı ve sağlıklı bir iyileşme süreci yaşamak mümkündür.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?