• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
meme küçültme öncesi sonrası nelere dikkat edilmeli
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 775
  • 0
meme küçültme öncesi sonrası nelere dikkat edilmeli

Memelerinin büyüklüğünden dolayı fiziksel ya da duygusal olarak rahatsızlık hisseden kadınlar için meme küçültme ameliyatı etkili bir çözümdür. Pek çok kadın için meme küçültme ameliyatı sağlıklarını geri kazanmanın, yaşam kalitelerini yükseltmenin ve ihtiyaç duydukları öz güveni sağlamanın mükemmel bir yöntemidir. Meme küçültme ameliyatı için en iyi adaylar;

  • Memeleri vücudunun geri kalanıyla orantısız olan,
  • Memelerinin boyutundan kaynaklanan ciddi fiziksel sorunlar yaşayan,
  • Memelerinin daha küçük ve şekilli görünmesini isteyen,
  • Memelerinin boyutundan dolayı bazı fiziksel aktiviteler sırasında zorlanan,
  • Duruşu memelerinin boyutundan olumsuz yönde etkilenen kişilerdir. 

Kadınların vücutlarıyla orantılı meme boyutları elde edebilmeleri için fazla yağın, derinin ve meme dokusunun alınmasıyla gerçekleştirilen meme küçültme ameliyatı; yalnızca kişinin görünümünü iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda büyük göğüslerle ilgili fiziksel rahatsızlıkların ve ağrıların fonksiyonel semptomlarını da düzeltir.

Bir kadın göğsü için tek bir iyi ya da ideal boyut yoktur. Kadınlar arasında boy, kilo, vücut şekli, orantısı ve fiziksel aktivite düzeyinde büyük farklılıklar vardır. Bu faktörler kişi için en uygun meme boyutunun belirlenmesine önemli birer etkendir. Elbette kadının kişisel tercihleri de çok önemlidir. Ancak memenin boyutunu ve şeklini değiştirmenin, kişinin anatomik özelliklerine göre cerrahi sınırlamaları olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir.

Meme Küçültme Ameliyatına Hazırlık

Meme küçültme ameliyatı olmayı düşünen kadınlara yapılan meme küçültme konsültasyonu sırasında ilk olarak hastanın ameliyata uygunluğu değerlendirilir. Bazı durumlarda hastanın tam bir meme küçültmeye değil aslında meme dikleştirmeye ihtiyacı olduğu belirlenebilir. 

Yapılan fiziksel muayene sırasında hastanın fiziksel sağlığı, mevcut durumu, kullandığı ilaçlar, alkol ve sigara tüketimi değerlendirilir. Ayrıca memelerin büyük olması nedeniyle hastanın karşı karşıya kaldığı fiziksel ve duygusal rahatsızlıkları içeren semptomlar öğrenilirken diğer yandan cerrah, hastanın meme küçültme ameliyatından elde edilecek sonuç hakkında gerçekçi beklentilere sahip olup olmadığına odaklanır. 

Hasta meme küçültme ameliyatına uygun bulunduğu takdirde planlama aşamasına geçilir. Hastaya kaçınması gereken yiyecekler, içecekler ve ilaçlar da dahil olmak kaydıyla ameliyata nasıl hazırlanacağı konusunda detaylı bilgilendirme yapılır. Ailesinde meme kanseri öyküsü olan kadınlardan mamografi talep edilebilir. Bu sayede ameliyattan sonra meme dokusunda meydana gelen değişiklikler daha kolay incelenebilecektir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Meme küçültme ameliyatından sonra kesiler gazlı bezlerle kapatılır ve memeleri iyi bir şekilde destekleyen cerrahi sutyen hastaya giydirilir. İyileşme sürecine yardımcı olması için bu dönemde dinlenmeye özen gösterilmelidir. Ameliyattan sonraki ilk 24 saat içinde buz kompresi yapılması olası şişliklerin azaltılmasında etkili bir yöntemdir. 

Ameliyatı izleyen özellikle ilk 2 hafta içinde besleyici ve antioksidan bakımından zengin yiyecekler tüketilmeli, bol su içilmesi, doktorun onayı dahilinde vitamin ve mineral takviyesi yapılmalı, ağır kaldırmaktan ya da kolların başın üzerine kaldırılmasından kaçınılmalıdır.

Meme küçültme ameliyatından en az 7 ila 10 gün sonra işe dönülmesi tavsiye edilir. Bu sürede şişliklerin çoğu azalmış olur. Ameliyattan sonraki ilk ay kıyafet seçimi çok önemlidir. Yumuşak iç çamaşırları ve bol kıyafetler giyilmesi kişinin konforunu artırırken hareketten kaynaklanan aşırı gerilmeyi önleyecektir. 

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Ağrılı mıdır?

Meme küçültme ameliyatından sonra her cerrahi prosedürde olduğu gibi bir miktar ağrı hissedilmesi olasıdır. Bu ağrı çoğunlukla bir rahatsızlık hissi olarak tanımlansa ve basit ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilse de ağrı ve acı eşiğinin kişiden kişiye farklı olduğu unutulmamalıdır.

Hastalar meme küçültme ameliyatını izleye birkaç gün anestezinin etkisi ve vücudun iyileşmek için yoğun enerji kullanması nedeniyle yorgun hissedebilirler. 

Ameliyattan hemen sonra meme derisi daha sıkı olur, meme uçları yükselir ve meme boyutu küçülür. İlk birkaç hafta göğüslerde şişlik olsa da pek çok kadın bu süre içinde memelerindeki boyut değişikliğini fark ederler. Nihai meme şeklinin oturması için ortalama 6 aya ihtiyaç vardır. Ameliyat öncesi ölçümler ve uygulanan cerrahi prosedürler simetrik göğüsler oluşturulması amacıyla uygulansa da genellikle her iki meme arasındaki iyileşme farklı oranda gerçekleştiğinden nihai şekli ortaya çıkması en az 6 ay sürer. 

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Ne Zaman Egzersiz Yapılabilir?

meme küçültme ameliyatından sonra

Meme küçültme cerrahisinden sonraki iyileşme sürecinin önemli bir adımı, kademeli olarak fiziksel aktivitenin artırılmasıdır. Ameliyattan sonraki ilk hafta hastanın dinlenmesi ve günlük aktivitelerini rahatsızlığının sınırları dahilinde gerçekleştirmesi önemlidir. Bu süreçte aşırı uzanma, eğilme, bükülme ve ağır kaldırma türü hareketlerden kaçınılmalıdır. Ancak hafif aktivitelerde bulunulması iyileşme ve kan pıhtılaşması riskini minimize etme noktasında etkilidir.

Hastalar 2 ila 4.haftalardan itibaren göğüslerin aşırı hareketine neden olacak koşma gibi aktiviteler dışında birçok egzersiz için uygun olurlar. Genellikle 4.haftadan itibaren destekleyici spor sutyeni giymeleri kaydıyla hafif tempoda koşuya başlanabilir. Önemli olan düşük etkili faaliyetlerle başlamak ve bunları vücut tarafından tolere edildikçe artırmaktır. Tabii ki iyileşme sürecinin her hastada farklı seyredebileceği de unutulmamalıdır.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?