• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
meme protezi seçimi nasıl olmalı
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 413
  • 0

Kilo alıp verme, emzirme ve genetik etkenlere bağlı olarak kadınların meme dokusunun büyüklüğü değişebilir. Meme yapısal olarak küçük olduğu, memede şekil bozukluğu bulunduğu ya da çeşitli nedenlerle memeler sarktığı durumlarda meme estetiği prosedürlerine başvurulabilir. En sık tercih edilen meme estetiği prosedürlerinden biri ise meme büyütme estetiğidir. 

Meme büyütme estetiği ameliyatı meme hacmini artırmak ve yetersiz büyüklükteki meme dokusunu takviye etmek için silikon protezler kullanılarak gerçekleştirilir. Meme büyütme estetiği hastanın mevcut meme dokusu, memelerin ölçüleri, şekli, hastanın beklentileri ve benzer etkenler göz önünde bulundurularak planlanır. Böylece meme büyütme estetiği ameliyatında hangi silikon protezlerin kullanılacağı ve boyutları doğru bir şekilde belirlenir. Estetik açıdan tatmin edici sonuçların elde edilmesi için protezlerin yerleştirileceği seviye de doğru belirlenmelidir.

Meme protezlerinin dış yüzeyleri sert silikonla kaplıyken iç kısımları jel kıvamında ve daha yumuşaktır. Silikon protezlerin şekil, büyüklük, yüzey ve içerik açısından farklı çeşitleri vardır.

Meme Protezi Çeşitleri Nelerdir?

Meme büyütme estetiğinde kullanılan protezlerin sınıflandırılması sırasında şekil, içerik ve yüzey yapısı belirleyici unsurlar olarak ön plana çıkmaktadır.

Şekillerine Göre Meme Protezleri

Meme protezleri şekillerine göre yuvarlak ve anatomik yani damla meme protezleri olarak ikiye ayrılır. Yarım küreyi andıran yuvarlak meme silikonlarının orta kısmı kalın bir yapıdadır. Yerleştirildikten sonra göğsün süt bölgesinde dolgun bir görünüm elde edilmesini sağlar. 

Anatomik silikonların şekli yağmur damlasına benzer. Üst kısmı ince ve alt kısmı daha geniştir. Yerleştirildikten sonra göğsün alt kısmında daha dolgun bir görünüm elde edilmesini sağlar. Genellikle istenilen meme görüntüsünü verdiği ve memeyle uyumlu bir şekle sahip olduğu için meme büyütme estetiği ameliyatında sıklıkla kullanılır. Meme sarkmasının az olduğu ve meme dikleştirme ameliyatına gerek duyulmayan kişilerde genellikle damla silikon tercih edilir.

Meme dokusu ve yapısı hangi şekle sahip meme protezinin kullanılacağı konusunda etkili bir unsurdur. Meme dokusunun az olduğu memelerde, doğal bir görünüm yakalamak için yukardan aşağı doğru büyüyen damla şekilli protezlerin kullanılması tercih edilebilir.

İçeriklerine Göre Meme Protezleri

Meme protezleri içeriklerine göre silikon ve serum fizyolojik içerikli olarak sınıflandırılırlar. Serum fizyolojik içerikli protezler kendi içlerinde sıvı silikon ve koheziv jel olarak ikiye ayrılırlar. Dış kılıfı silikonla kaplı olan protezlerin içerikleri jel kıvamında silikon ve serum fizyolojik diğer bir deyişle tuzlu su olabilir.

İçeriği serum fizyolojik dolu olan meme protezleri göbek deliği çevresinden veya koltuk altı bölgesinden yapılan küçük kesilerle konforlu bir şekilde yerleştirilebilir. Meme protezi travma nedeniyle zedelendiğinde içindeki tuzlu suyu sızdırması riski doğabilir. Bu durum meme dokusu açısından bir sorun teşkil etmez. Ancak içi jel dolu olan protezlere oranla ilerleyen zaman içinde değiştirilme olasılığı serum fizyolojik dolu protezlerde daha yüksektir. İçi sert jel içerikli olan protezlerde herhangi bir travmaya bağlı gelişen zedelenmelerden dolayı risk doğmaz. Bu jellerin içeriğindeki yapışkan moleküller, kesilme durumunda dahi sızdırma yapmaz.

Kılıflarına Göre Meme Protezleri

Meme protezlerinin dış kılıfları sert silikonla kaplı olup pütürlü ve düz yüzeyli olarak kendi aralarında sınıflandırılabilirler. Pütürlü yüzeye sahip meme protezlerinin çevresinde kapsül kontraktürü oluşması riski daha az olduğundan kullanım sıklıkları fazladır. İmpantlar koltuk altı, göbek deliği, mme altı ve meme başı gibi alanlardan yapılan kesilerle meme altı, kas zarı altı, kas altı ya da üstü bölgelerine yerleştirilebilirler.

Meme büyütme estetiği ameliyatlarında kullanılacak meme protezlerinden hangilerinin tercih edileceği memelerin yapısı, hacmi ve vücut yapısı gibi çeşitli etkenlere bağlı olarak hasta özelinde değişiklik gösterebilir. Ameliyat sonrası hasta memnuniyetinin ve doğal görünümlü sonuçların elde edilebilmesi için hasta özelinde planlama yapılması çok önemlidir. Ayrıca uygulama mutlaka bu alanda uzman ve deneyimli estetik cerrahlar tarafından yapılmalıdır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Sütyen Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Meme büyütme ameliyatından sonra memelerin yeni şeklini alması, olası darbelere karşı koruma sağlanması, hastanın konforunun artırılması, hızlı ve sağlıklı bir iyileşme süreci yaşanması için doktorun belirttiği süre boyunca sporcu sütyeni kullanılmalıdır. Ameliyattan ortalama 6 ila 8 hafta sonra sporcu sütyeni kullanımı bırakılınca hastanın yeni göğüslerine uygun sütyen kullanması dikkat edilmesi gereken çok önemli bir noktadır. 

İdeal sütyen, kişinin beden ve cup ölçülerine uygun olan sütyendir. Sütyen seçimi sırasında göğüs yapısının sırtı kapsayan bölümü bedeni, meme bölgesinin kapladığı alan ise cup ölçüsünü gösterir. Beden ve cup ölçülerine uygun olarak seçilen sütyenin bir beden büyüğü genellikle meme büyütme estetiği ameliyatı olan kişiler için ideal seçim olarak kabul edilir. Bunun altında yatan neden ise, meme protezi yerleştirilmiş olan memelerin genişliğinin doğal memelere göre az da olsa daha geniş olmasıdır. Sütyen seçimi başta olmak üzere bazı noktalara gereken özen gösterildiği takdirde meme büyütme ameliyatından sonra hastanın konforu yerinde olacaktır.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?