• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
memede şekil bozukluğu ve çözümü
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 3
  • 0

memede şekil bozukluğu ve çözümü

Ana fonksiyonu süt salgılamak olan memenin kadın sağlığında ve estetiğinde oldukça önemli bir yere sahip olduğu biliniyor. Memeler, farklı dönemlerde farklı hormonların etkisi altında kalabiliyor. Buna bağlı olarak zaman zaman bazı değişikliklere uğrayabilen memelerde bazı rahatsızlıkların ve hastalıkların oluşması söz konusu olabiliyor. 

Memede şekil bozukluğu olarak nitelendirilen rahatsızlıklar diğer meme rahatsızlıklarına oranla daha nadir görülmekle birlikte onarımının ve düzeltilmesinin daha zor ve daha uzun süre alan rahatsızlıklar olduğu biliniyor. 

Tüberoz Meme Nedir?

Meme tabanının dar, areolanın ve memenin uç kısmının daha geniş olması ile karakterize gelişimsel bir durum olan tüberoz memede çoğunlukla iki meme arasında meme asimetrisi de bulunuyor. Tüberoz meme yalnızca küçük olmayıp temelde anne karnında gelişimini tamamlayamamış meme olarak tanımlanabiliyor.

Memede şekil bozukluğu doğuştan olup ergenlik döneminde memenin büyümesi ile ortaya çıkıyor. Tüp meme ya da keçi memesi olarak da tanımlanan tüberoz memede, meme dokusu areola ile meme başının içine doğru tüp şeklinde fıtıklaşmış bir görünüme sahip olabiliyor. Tüberoz meme tedavisinde genellikle tel bazen de çift seanslı meme protezi ile onarım gerçekleştiriliyor. Asimetrinin olduğu durumlarda büyük ve sarkık olan memenin dikleştirilmesi ihtiyacı da ortaya çıkabiliyor. Tedavi kişi özelinde memedeki şekil bozukluğunun derecesine göre belirleniyor. Emziren annelere herhangi bir meme estetiği operasyonu uygun olmamakla birlikte yalnızca meme kanseri tanısı koyulması ya da laktasyon mastiti durumlarında cerrahi müdahaleye başvurulabiliyor. Bu nedenle, tüberoz meme tedavisinin emzirme sürecinin bitmesinden 6 ay ile 1 yıl sonra, süt kanallarının eski haline dönmesinin ardından yapılması uygun bulunuyor. 

Tüberoz meme ameliyatı, memenin gelişimini tamamlamasının ardından, çoğunlukla 18 yaşından sonra yapılıyor. Hastalığın tedavisinde meme gelişiminin tamamlanmış olması en önemli kriter olarak kabul ediliyor. Memelerdeki şekil bozukluğunun kadınları psikolojik yönden de etkilemesi dolayısı ile tüberoz meme ve memede şekil bozukluğu sorun yaşayan kadınların operasyondan önce ve sonra psikolojik destek alma gereksinimleri de ortaya çıkabiliyor. 

Tüberoz / tubuler meme sorunu yaşayan hastaların muayene bulgularına göre, sarkıklık varsa ya da areolanın çapı çok genişse, areolanın küçültülmesi ve sarkıklık için de deriden bir miktar çıkarılması gerekiyor. Bu nedenle tubuler meme ameliyatında, areola çevresi kesi için genellikle yeterli oluyor. Kimi zamanlarda ise areolanın alt kenarından meme altı oluğuna kadar inen düz bir kesi yapılabiliyor. Tubuler meme ameliyatında meme protezi kasın altına da üstüne de koyulabiliyor. Meme protezinin hangi plana koyulacağına dair karar kişi özelinde veriliyor. Bu aşamada pektoral kas ve cilt altı dokusunun kalınlığı göz önünde bulunduruluyor.

Keçi memesi yani tubuler meme erkeklerde, yalnızca jinekomastisi olan kişilerde nadiren ve hafif düzeyde görülebiliyor. Bu durumda hem jinekomastinin hem de tubuler memenin tedavi edilmesini sağlayacak şekilde liposuction ve cerrahi yöntemler kullanılarak memedeki şekil bozukluğunun giderilmesi söz konusu olabiliyor.

Memede Asimetrik Bozukluk Nedir?

İki memenin boyutlarının ve şekillerinin birbirinden rahatsız edici ölçüde farklı olması kişiyi estetik açıdan rahatsız etmesinin yanı sıra ciddi hastalıkların habercilerinden biri de olabiliyor. Memede şekil değişikliği birçok farklı nedenden dolayı oluşabiliyor. Adet döngüsü, gelişimsel bozukluklar, hamilelik süreci, emzirme dönemi ve hormonal değişiklikler; kadınların meme asimetrilerinde bozukluklara neden olabiliyor. Memede oluşan kistler de şekil bozukluklarının oluşma nedenleri arasında yer alıyor. Bu kistler kimi zaman iyi huylu olabildiği gibi kimi zaman da meme kanserinin belirtisi olabiliyorlar. Bu nedenle memelerde anormal büyüme olması ya da şekil bozuklukları oluşması durumunda mutlaka bir doktora başvurulması öneriliyor. Eğer memedeki asimetrik görünüm tümör oluşumundan kaynaklanmıyorsa estetik cerrah, göğüs asimetrisinin tedavisini planlayabiliyor. Vücuda uyum sağlayacak kaliteli silikon protezlerin kullanılması ile her iki göğsün simetrik olması sağlanabiliyor. Böylece kişiyi estetik olarak rahatsız eden asimetrik görünüm ortadan kaldırılabiliyor. 

Memede Çöküntü Neden Oluşur?

Meme ucunun içeri doğru çökmesi durumu memede çöküntü olarak adlandırılıyor. Meme ucunun içeri doğru çöküklüğü ya da gömülü durumda olması yapısal nedenlerden kaynaklanabiliyor. Meme ucunun çevresinde yer almakta olan pembe ya da kahverengi cilt alanının yani areolanın altında kas tabakası, meme ucunun altında da süt kanalları bulunuyor. Süt kanalları yapısal olarak kısa ya da meme ucunun çevresindeki kas geniş ise meme uçlarında çöküntüyle ya da gömülmeyle karşı karşıya kalınması söz konusu olabiliyor. Meme dokusunda sonradan gelişen enfeksiyon ve iltihaplanma, aşırı kilo alma ve verme, emzirme, meme travması ya da meme kanseri gibi durumlarda da meme ucu içeriye doğru gömülebiliyor. Meme ucu hafifçe çöktüğünde meme ucunun çevresinde yer alan dokuya basıldığında dışarı çıkabiliyor. Ancak ilerleyen meme çökmesi durumlarında dışarıdan yapılan müdahalelere karşın meme ucu dışarı çıkarılamıyor ve tamamen gömülmüş durumda oluyor. 

 

 

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?