• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
paris ışıltısı nedir
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 70
  • 0
paris ışıltısı nedir Paris ışıltısı son zamanların en çok tercih edilen yaşlanma karşıtı tedavilerinden biridir. Temel olarak cilde gençlik ışıltısı kazandırmak üzere uygulanan Paris ışıltısı, konforlu ve pratik bir medikal estetik prosedürdür. Hem kadınların hem erkeklerin ilgi gösterdiği prosedür kapsamında cilde özel bir karışım enjekte edilir. Bu sayede ciltteki fibroblast aktivitesinin artması ve hücrelerin yenilenmesi süreci desteklenir. Paris ışıltısı tedavisinde cilde enjekte edilen karışımın içinde cilt sağlığı için faydalı pek çok farklı bileşen bulunur. Bunların başında, sağladığı faydalar nedeniyle pek çok cilt tedavisinde kullanımı tercih edilen, hyaluronik asit gelir. Hyaluronik asitin yanı sıra ciltteki kolajen üretim sürecini teşvik eden amino asitler, vitaminler, mineraller, proteinler, elastin, nükleik asit, koenzim ve polisorbat gibi cildi uyararak serbest radikallere karşı savaşan bileşenler de karışımın içerisinde bulunan bileşenler olarak sıralanabilir. Paris ışıltısı tedavisinde cilde enjekte edilen karışım, bileşenlerin sahip olduğu özellikler sayesinde yorgun görünen cildin canlandırılmasına ve ciltteki yüzeysel kırışıklıkların tedavi edilmesine katkıda bulunur.

Paris Işıltısı Nasıl Uygulanır?

Paris ışıltısı son zamanların en çok tercih edilen anti – aging yani yaşlanma karşıtı tedavilerinden biridir. Tedaiye başlanmadan önce hasta muayene edilir, hastanın tedaviden beklentilerinin neler olduğu öğrenilir ve cildin ihtiyaçları belirlenir. Hastanın tedavi için uygunluğuna karar verildikten sonra hangi noktalara enjeksiyon yapılacağı ve enjekte edilecek doz kararlaştırılır. Uygulama sırasında hastanın herhangi bir acı ya da ağrı hissetmemesi için enjeksiyondan önce hedef bölgeye lokal anestezik etkili krem sürülüp uyuşması beklenir. Hedef bölge uyuşunca önceden belirlenen bölgelere yine belirlenmiş dozda olmak kaydıyla karışım enjekte edilir. Paris ışıltısı tedavisinde kullanılacak doz ve tedavinin kaç seansta tamamlanacağı, hasta özelinde ihtiyaçlara bağlı olarak belirlenir. Bununla birlikte Paris ışıltısının genellikle 5 seans olarak uygulanması tercih edilir.

Paris Işıltısı Neden Yapılır?

Düzensiz uyku, stres, yaş alma, yorgunluk, mevsimsel farklılıklar, yetersiz su tüketimi, sağlıksız beslenme ve güneş ışınlarının zararlı etkileri gibi farklı nedenler zaman içinde cildin ışıltısını kaybetmesine neden olabilir. Kış aylarında soğuk hava, yaz aylarında ise güneş ışınlarının zararlı etkileri ciltte ince kırışıklıklar oluşmasına yol açabilir. Cildinin daha canlı, parlak ve sıkı olmasını isteyenler ise bu tür durumlarda genellikle medikal estetik prosedürlerden faydalanır. Sağladığı etkiler sayesinde popüler medikal estetik prosedürlerden biri olan Paris ışıltısı tedavisinde; mat, yorgun ve donuk bir görünüme sahip cildi canlandırmak, aynı zamanda ciltteki kırışıklıkların açılmasını sağlamak amacıyla etken mezoterapi maddeleri cilde enjekte edilir. Paris ışıltısı bir hücre yenileme tedavisi olmakla birlikte cilde enjekte edilen aktif maddeler sayesinde cilt yenileme tedavisini çok daha ileri noktalara taşımayı başarır. Sadece tek bir uygulama sonrasında dahi ciltte ışıltılı bir görünüme erişilebilir. Hücresel anlamda yaşlanma etkileriyle savaşmak için en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelir. Yüze gençlik ışıltısı kazandırmak amacıyla uygulanan Paris ışıltısı, enjekte edilen karışımdaki özel bileşenler sayesinde cildin canlılığını ve dayanıklılığını artırmaya yardımcı olur. Ciltteki ince kırışıklıkların onarılmasına katkıda bulunur. Paris ışıltısı cilde aydınlık ve canlılık kazandırarak cildin daha parlak bir görünüme ulaşmasını sağlar. Karışımın içerisindeki maddeler, kişinin daha pürüzsüz ve estetik açıdan daha güzel bir cilde sahip olmasını sağlar. Hyaluronik asit ise karışımın en önemli bileşenidir. Yüksek nem tutma özelliği ile bilinen hyaluronik asit, nem oranını artırır ve cildin en önemli ihtiyacı olan nem ihtiyacını karşılar. Kolajen sentezi ciltte gerekli miktarda bulunmadığı ve azaldığı takdirde çeşitli sorunlar yaşanmasına neden olur. Paris ışıltısı tedavisinde kullanılan karışımda bulunan serbest radikaller kolajen sentezini tetikler. Enjekte edilen karışımın içerisinde bunlara ek olarak vitamin, protein, glutatyon, elastin, koenzim, nükleik asit, polisorbat, dekstroz anhidroz ve kolajen üretimini destekleyen amino asitler bulunur. paris ışıltısı nedir

Paris Işıltısı Kimlere Uygulanır?

Paris ışıltısı temelde her yaş grubuna uygulanması mümkün olan bir medikal estetik prosedürdür. Çoğunlukla cildinde çeşitli nedenlere bağlı olarak çizgiler, kırışıklıklar, cansızlık, donukluk, kuruluk ve elastikiye kaybı görülen kişiler Paris ışıltısı tedavisi için uygun adaylar olarak kabul edilir. Yaş almanın, ultraviyole ışınlarının ve yer çekiminin olumsuz etkilerinin giderilmesi amacıyla yaşlanma belirtilerinin sıklıkla ortaya çıktığı yüz, göz çevresi, boyun, el ve kol gibi bölgelere uygulanabilir. Paris ışıltısı tedavisinde kullanılan karışımda yer alan bileşenler, ciltteki kolajen ve elastin üretiminin artırılmasını sağlar. Böylece cildin ihtiyacı olan vitamin ve mineral desteği sağlanır. Cilt daha genç, ışıltılı ve canlı bir görünüm elde eder. Paris ışıltısının diğer bir özelliği tüm cilt tiplerine ve her mevsim uygulanabilmesidir. Diğer yandan ciltte elastikiyet kaybının ve ince kırışıklıkların çoğunlukla 35 yaş üzerinde ortaya çıkmaya başlaması nedeniyle, bu yaş grubundaki kişilere Paris ışıltısı tedavi uygulanma sıklığı daha fazladır. Böylece bu yaş grubundaki kişilerin cildi, daha genç bir görünüm elde etme amacıyla desteklenebilir.

Paris Işıltısı Çeşitleri Nelerdir?

Paris ışıltısı daha iyi bir görünüm elde etme amacıyla farklı cilt tiplerindeki kişilere uygulanabilir. Tedavi kapsamında cilde enjekte edilen karışımın içinde medikal olarak etkisi kanıtlanmış pek çok farklı bileşen bulunur. Bunlar arasında ilk sırada hyaluronik asit gelir. Hyaluronik asit, cilt dokusunu güçlü bir şekilde nemlendirerek nemin derinin içinde tutulmasına yardımcı olur. Bu sayede kuruluğa bağlı olarak ortaya çıkabilen hassasiyet, kırışıklık ve donuk görünüm engellenebilir. Başta A, B, C ve E vitaminleri olmak üzere karışımda bulunan 14 farklı vitamin cilt sağlığını destekler ve hücrelerin efektif faaliyet göstermesi sürecinde teşvik edici bir rol üstlenir. A vitamini ciltte pullanmayı önler, cilde daha nemli ve yumuşak bir doku kazandırır. B vitamini ise ciltteki nemi muhafaza eder. Bunun yanı sıra cilt bariyerlerinin koruyucu gücünün ve direncinin artırılmasına katkıda bulunur. Cilt yüzeyinde bulunan ve sağlıklı hücre faaliyetlerini engelleyen serbest radikallerle savaşarak daha genç, canlı ve sıkı bir görünüm elde edilmesine yardımcı olur.

Paris Işıltısı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paris ışıltısı mutlaka alanında uzman ve deneyimli doktorlar tarafından uygulanması gereken bir medikal estetik prosedürdür. Aksi takdirde, cilt yüzeyinde geri dönülemeyecek hasarlar oluşması riski doğabilir. Acısız ve pratik bir prosedür olan Paris ışıltısından sonra hastalar günlük yaşantılarına kaldıkları yerden devam edebilirler. Çünkü hastaya anestezi uygulanmaz, cerrahi kesi ya da dikiş yapılmaz. Bu nedenle bir iyileşme sürecine gereksinim duyulmaz. Tedavinin ardından ciltte geçici kızarıklıklar ve şişlikler görülmesi söz konusu olabilir. Paris ışıltısı tedavisinden sonra doktor onayı olmadan cilde herhangi bir kozmetik ürün ya da makyaj malzemesi uygulanmamalıdır. Ayrıca cilt doğrudan güneş ışınlarına maruz bırakılmamalıdır. Dışarıya çıkılmadan önce mutlaka doktorun önermiş olduğu güneş koruyucu ürünler cilde uygulanmalıdır. Tedaviden optimum fayda sağlanması için tedavi hasta özelinde ihtiyaçlara uygun olacak şekilde planlanmalı, alanında uzman ve deneyimli bir doktor tarafından uygulanmalıdır. Daha uzun süre kalıcı ve etkili sonuçlar alınması için Paris ışıltısı seans sayısı hasta özelinde belirlenmeli ve bu seanslar doktorun uygun gördüğü aralıklarla gerçekleştirilmelidir.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?