• +90 542 830 80 62
 • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
 • 9:30 - 17:30
saç ekimi nedir
 • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
 • 8
 • 0
saç ekimi nasıl yapılır

Hem kadınların hem erkeklerin ortak sorunlarından biri olan kellik sorununun ortadan kaldırılmasındaki en etkili yöntem olan saç ekimi kişilerin öz güvenlerinin artmasında ve kendilerini daha mutlu hissetmelerinde önemli bir role sahiptir. 

Çeşitli nedenlere bağlı olarak kaybolan saç köklerinin geri kazanılması için uygulanabilecek en etkili ve en kalıcı yöntem olarak kabul edilir. Saç köklerinin kalıtsal ya da dış etkenlere bağlı olarak yok olması ve bunun sonucunda ortaya çıkan kelliğin kalıcı olarak çözümlenmesi için tercih edilen saç ekimi 90’lı yıllardan bu yana uygulanan bir mikrocerrahi girişimi olarak bilinir. 

Saç ekimi sırasında foliküler ünite olarak da bilinen saç kökü demetleri, iki kulak arkasında bulunan ense bölgesinden diğer bir deyişle verici alandan alınıp saçlanması istenilen bölgeye nakli gerçekleştirilir. Komplike bir işlem olan saç ekimi işleminde ekilen saçın doğal görünmesinin sağlanması ve verici alana zarar verilmemesi en önemli noktalardır. Bu nedenle saç ekimi işlemleri mutlaka alanında uzman ve deneyimli doktorlar ve ekipler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Saç Kökü Nedir?

Kafatasındaki yağ dokusuna gömülü olan ve etrafı saç üreten hücrelerle çevrili saçın dip kısmını içeren yapıya saç kökü adı verilir. Greft ise saç köklerinin yer aldığı saç derisinden çıkarılan ve her birinin içinde 1 ile 4 arası saç kökü bulunan bir yapıdır. Saç ekimi işlemi kapsamında donör bölgeden alınan greftler ekim işleminin yapılacağı alan için hazırlanır. Saç ekimi işlemi öncesinde kaç adet grefte ihtiyaç duyulduğu hasta özelinde belirlenir. Saç ekimi işleminde kullanılan greftler genellikle ense bölgesinden alınmakta olup greftlerin büyüklük, şekil ve kök sayısı açısından farklılık göstermesi söz konusudur.

Saç Ekimi Kimlere Yapılır?

saç ekimi nedir

Verici alanda yani iki kulağın arasındaki ense bölgesinde yeterli saç köküne sahip olan kişiler saç ekimi işlemi için uygun adaylar olarak kabul edilirler. Verici donör bölgelerinde saç ekiminin yapılacağı bölgeyi kapatacak kadar saç kökü olmayan kişilere saç ekimi yapılamaz. Bunun nedeni alan açıklığının donör bölgeden alınabilecek miktardan fazla olduğu durumlarda saç ekiminin yetersiz olması ve iyi bir görünüm elde edilememesidir.

   Author

   Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

   Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

   Yorum Ekle

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

   Gönder & Send
   TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
   EN: Hello, How may I help you?