• +90 542 830 80 62
 • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
 • 9:30 - 17:30
silikonsuz göğüs büyütme mümkün mü
 • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
 • 465
 • 2

Silikonsuz göğüs büyütme mümkündür. Bu durumda göğüslere istenilen hacmi kazandırma noktasında silikon protez yerine yağ enjeksiyonu prosedüründen faydalanılır. Yağ enjeksiyonu son yıllarda farklı amaçlara yönelik olarak sık başvurulan yöntemlerden biridir. Temelde yağ enjeksiyonu kişinin kendi vücudundaki bir donör bölgeden alınan ve işlemden geçirilen yağın hedef bölgeye enjekte edilmesini kapsayan bir prosedürdür. 

Yağ enjeksiyonu yani yağ transferi ile meme büyütme prosedüründen sonra elde edilecek büyüme silikon protezlerin kullanıldığı meme büyütme ameliyatına göre sınırlıdır. Bununla birlikte memeye yağ transferinin önemli bir özelliği meme büyütme estetiğine göre daha az invaziv bir yöntem olmasıdır.

Yağ enjeksiyonu prosedürünün ilk aşamasında ilk olara donör bölgeden liposuction yöntemiyle yağ çıkarılır. Alınan yağlar bazı işlemlerden geçirilir. Bu sayede hedef bölgeye enjeksiyona hazır hale getirilir. Yağ enjeksiyonu yüz, el, kalça, bacak ve göğüs bölgesinde daha iyi bir kozmetik görünüme sahip olma amacıyla sıklıkla uygulanan bir yöntem olmasının yanı sıra yara izlerini iyileştirme amacıyla da kullanılabilir.

Memeye Yağ Enjeksiyonu Nedir?

Otolog yağ nakli olarak da bilinen yağ enjeksiyonu kişinin vücudunda fazla yağların bulunduğu bölgeden alınan ve bazı işlemlerden geçirilen vücutta hacim eksikliğinin giderilmesi istenilen bölgeye enjekte edilmesiyle gerçekleştirilen bir yöntemdir. Bu yağların memedeki hacim eksikliğini gidermek için memeye enjekte edilmesi ise memeye yağ enjeksiyonu yöntemi olarak adlandırılır.

Yağ son derece etkili bir yumuşak doku dolgu malzemesi olduğunda vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan çökük alanları doldurmak için sıklıkla kullanılır. Yağ enjeksiyonu yönteminde kişinin kendi yağ dokusu kullanıldığından herhangi bir yan etkiye ya da alerjik reaksiyona neden olmaz.

Memeye Yağ Transferi Nasıl Yapılır?

Memeye yağ transferi yapılması için uygun bulunan hastalarda öncelikle vücudun hangi bölgesinden yağ alınacağını belirlemek gerekir. Genellikle karın ve bel bölgesinden yağ alınması tercih ediliyor olsa da bacak içi, basen içi, bacak ya da vücutta yağ birikiminin fazla olduğu farklı bir bölgeden yağ alınması da gündeme gelebilir.

Memeye yağ transferi yapılacak hasta özelinde belirlenen bölgeye liposuction yapılır ve çıkarılan yağlar kapalı ve steril bir ortamda muhafaza edilir. Yağlar steril enjektörler aracılığıyla hastanın memelerine enjekte edilerek prosedür tamamlanır.

Memeye yağ transferi prosedürü kapsamında memelerden her birine yaklaşık 300 ila 450 ml yağ enjekte edilir. Bununla birlikte transfer edilecek yağların ortalama %60 ila %70’i kalıcılığını sürdürür. Ancak olması gerekenden daha fazla miktarda yağ enjeksiyonu yapıldığı durumlarda dolaşım bozulabilir, enjekte edilen yağların ölmesi gibi istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalınabilir.

Memeye Yağ Transferi Kimlere Yapılır?

Memeye yağ transferi prosedürü memelerine hacim kazandırmak isteyen, memeleri arasında asimetri olan ve memelerinde tüberöz meme gibi bazı şekil sorunları yaşayan hastalara uygulanabilecek etkili bir yöntemdir. Meme büyütme estetiği kapsamında yerleştirilen silikon protezlerle daha büyük memelere sahip olan zayıf hastalarda memeye yağ transferi prosedüründen faydalanılarak silikon protezlerin belirginliğini azaltmak mümkündür.

Bununla birlikte memeye yağ transferi işleminin her hastaya uygulanması söz konusu değildir. Memeye yağ transferi yapılabilmesi için hastanın memesinde bir miktar meme dokusu ve vücudunda ihtiyaç duyulan miktarda yağ rezervinin olması aranan temel şartlardır. Memeleri sarkmış olan ya da memelerinin boyutunun çok büyümesini isteyen hastalarda memeye yağ enjeksiyonu yöntemi uygulanması söz konusu değildir.

Silikonsuz Meme Büyütmenin Avantajları

Memeye yağ enjeksiyonu, meme büyütme estetiği ameliyatına göre çeşitli avantajlarıyla ön plana çıkan bir yöntemdir. Prosedür hastanın kendi vücudundan elde edilen yağla gerçekleştirildiği için herhangi bir yan etki ya da alerjik reaksiyon görülmez. Tamamen doğal bir görünüm elde edilen memeye yağ transferi yönteminde vücuda herhangi bir yabancı madde yerleştirilmemesi de önemli bir avantaj olarak kabul edilebilir.

Memeye yağ transferinde kullanılan yağ hastanın vücudunun farklı bir bölgesinden alındığı için yağ kaybedilmek istenilen bölgelerde azalma sağlanması mümkün olur. Memeye yağ transferi işleminden sonra hemen hemen hiç iz kalmaz. Silikon implantların neden olabileceği komplikasyonlar memeye yağ transferi yönteminde görülmez.

Ancak memeye enjekte edilmek üzere vücut dışına çıkarılan hücreler, estetik cerrahlar maksimum özen gösterse de yaşamayabilir. Memenin alabileceği yağ miktarı, yapısı gereği sınırlı olduğundan yapılabilecek yağ transferi belirli bir miktarı geçemez.  Zaman içinde zayıflama ya da ya alma gibi etkenlere bağlı olarak yağ hücreleri küçülebileceğinden yeniden yağ transferi yapılması gerekliliği doğabilir. 

Memelerinde sarkma sorunu bulunan kadınların memelerinin boyutunda büyüme elde etmek için yalnızca yağ enjeksiyonu yapılması yeterli değildir. Bu tür durumlarda meme dikleştirme estetiği uygulanması da gerekir. Eğer meme dikleştirme ameliyatı yapılmaz ve yalnızca memeye yağ transferi ile memenin boyutu büyütülmeye çalışılırsa memede daha çok sarkma olması gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir. Bununla birlikte meme dikleştirme estetiği ile yağ enjeksiyonu kombine edilemez. Meme dikleştirme estetiğinden ortalama 6 ay sonra yağ enjeksiyonu yapılabilir.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

2 Comments

 1. Fatma
  9 Ağustos 2023 at 12:08

  Fiyat bilgisi alabilirmiyim

  • Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
   14 Ağustos 2023 at 17:59

   Merhaba, +90 542 830 80 62 numaramızdan bizlere ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?