• +90 542 830 80 62
 • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
 • 9:30 - 17:30
yağ enjeksiyonu veya dolgu İle ameliyatsız göz kapağı estetiği olur mu
 • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
 • 2
 • 0
yağ enjeksiyonu veya dolgu İle ameliyatsız göz kapağı estetiği olur mu

Yaşlanmanın erken belirtileri genellikle göz kapaklarında ortaya çıkmaktadır. Alt göz kapağında torbalanmalar, sarkmalar, deri kırışıklıkları, göz altı oluğunun belirginleşmesi ile akşama doğru göz kapaklarında meydana gelen ağırlaşma bu belirtiler arasında yer almaktadır. 

Göz kapağı estetiği yapılması konusunda karar verilmeden önce hastanın kaşları, alnı ve orta yüz olarak da bilinen göz altı-yanak birleşim bölgesinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Hastanın ihtiyaçlarına göre bazı durumlarda göz kapağı estetiğine ek olarak orta yüz bölgesi ile kaşlara yönelik müdahale gerekliliği de doğabilir. Bazı durumlarda ise göz kapağı yerine orta yüz bölgesine ve kaşlara yapılacak bir müdahale ile göz kapağı estetiğine gerek kalmadan hastanın istediği sonuca ulaşılması mümkün olabilir.

Göz Kapağına Yağ Enjeksiyonu Yapılır mı?

Genetik etkenler, kilo kaybı ya da erken yaşlanma belirtileri gibi faktörlerden dolayı bazı kişilerin göz kapağında zayıf, kemikli ve çökük bir görünüm oluşması mümkündür. Buradaki yağ dokusu azaldığı için göz kapağının daha hacimsiz durması söz konusu olabilir. Göz kapağının dolgun olmayan bir görünümde olması ise göz yapısının daha çökük ve kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olabilir. Son yıllarda uygulanan yöntemler ile göz kapağında daha genç ve dolgun bir etkiye ulaşmak için kişinin kendi yağı göz kapağı dolgusu için kullanılabilmektedir. Böylece dolgu maddelerine göre daha güvenli ve alerji riski oluşturmayacak bir yöntemin uygulanması söz konusu olmaktadır.

Göz kapağına yağ enjeksiyonu yapılmadan önce hastadan yeterli miktarda bölgesel yağ vaser liposuction yöntemi ile çekilir. Vaser liposuction yöntemi ile çekilen yağlar daha uzun süre canlı kalmaktadır. Bu nedenle göz kapağında hasta uzun bir süre dolgunluk etkisi görebilmektedir. Dışarı çekilen fazla bölgesel yağlar özel bir işlemden geçirildikten sonra göz kapağının uygun noktalarına enjekte edilir. Göz kapağı yağ enjeksiyonu işleminin tamamlanmasından hemen sonra göz çevresi daha genç ve dolgun bir görünüme kavuşur.

Göz kapağı yağ enjeksiyonu işleminin kalıcılığı yaklaşık 2-4 yıl olup bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. İlk altı aylık süre içerisinde enjekte edilen yağın yaklaşık % 40’ı erir. Geri kalan yağ dokusu ise kişisel özelliklere göre etkisini sürdürür. Bununla birlikte göz kapağına yağ enjeksiyonu ihtiyaç durumunda yeniden yapılabilen bir işlemdir. Göz kapağına yağ enjeksiyonu minimal invaziv bir prosedür olup hafif morluklar ve şişlikler oluşabilir. Ancak herhangi bir şey yapılmasına gerek kalmadan bu tür durumlar 7-10 gün içerisinde kendiliğinden ortadan kalkar. Uygulamadan sonraki üç haftaya kadar geçen sürede yağların bölgeye çok daha iyi bir şekilde oturduğu gözlemlenebilir. Bu dönemlerde makyaj yapılırken özellikle dikkatli olunmalıdır.

göz kapağı dolgusu hakkında merak edilenler

Göz Kapağı Dolgusu Hakkında Merak Edilenler

Göz kapağı dolgusu, üst göz kapağında oluşan sarkmaların, göz kapağındaki boşlukların, içe göçmüş görünümün ve kaşlardaki düşüklüğün tedavisinde kullanılan estetik bir yöntemdir. Mevcut problemlerin giderilmesi için hyaluronik asitin kullanıldığı göz kapağı dolgusu ile göz kapağındaki derinin daha dolgun ve hastanın daha genç bir görünüme sahip olması amaçlanır.

Göz kapağı derisi vücuttaki en ince forma sahip yapı olduğundan çevresel faktörlerden kolayca etkilenir. Yaş aldıkça göz kapağında yağ kaybı buna bağlı olarak da kırışıklık, deri katlanması ve gevşek göz kapağı derisi görülür. Bu durum kişide yorgun ve yaşlı bir ifade oluşmasına neden olur. Hyaluronik asitle göz kapağı dolgusu yapılarak bu tür sorunlar kalıcı ve etkili bir çözüme kavuşturulabilmektedir. 

Göz kapağı dolgusu yapılmadan önce hastanın göz kapağında bulunan yağ kaybı, hacim kaybı, kırışıklıklar, sarkmalar ve göz kapağındaki çukurlaşmalar belirlenir. Alt göz kapağı dolgusu için genellikle 0.3 – 0.5 cc kadar hyaluronik asit dolgu maddesi yeterli gelirken üst göz kapağı ve kaş bölgesi için biraz daha fazla miktarda dolgu maddesi enjekte edilmesi gerekebilmektedir. Bu aşamada dolgunun uygun miktarda ve doğru noktalara enjekte edilmesi son derece önemlidir. Göz kapağı dolgusu, göz çevresindeki boş alanların etrafına ve hasta oturma pozisyonundayken enjekte edilmelidir. Hastanın isteğine göre topikal anestezi uygulanmakla birlikte genellikle gerekli görülmemektedir. Göz kapağı dolgusunun etkisi yaklaşık iki yıl sürmekte olup ağrısız ve acısız bir prosedürdür. Yaklaşık 10-15 dakika arasında sürmekte olup alanında uzman hekimler tarafından yapılmalıdır. 

Göz kapağı dolgusu;

 • Göz kapaklarının gergin durmasını,
 • Gözlerde daha aydınlık ve açık ifade oluşmasını,
 • Göz kapaklarındaki kırışıklıkların mümkün olduğunca azaltılmasını,
 • Gözyaşı çukurlarındaki morlukların ve içeri çöküklüklerin ortadan kalkmasını,
 • Göz kapağındaki ve kaştaki sarkmaların toparlanmasını,
 • Gözlerde yukarıya doğru gençleşmiş bir ifade oluşmasını sağlar. 

Hyaluronik asit türleriyle ilk kez gerçekleştirilen göz kapağı dolgusu yaklaşık 2 yıl etkili olur. Bununla birlikte sonraki enjeksiyonların etkisi daha uzun sürebilmektedir. İyileşme sürecinde ağrı görülmemekle birlikte bir hafta kadar hafif ödem ve kızarıklık durumu yaşanabilir. Hastalar uygulamanın ardından günlük yaşantılarına rahat bir şekilde devam edebilirler. 

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?