• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
yalancı jinekomasti nedir
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 111
  • 0
yalancı jinekomasti nedir Erkeklerde göğüslerin büyümesi hem maskülen (erkeksi) görünümün kaybolmasına hem değişen beden algısından dolayı kişinin sosyal ve psikolojik sorunlar yaşamasına neden olabilir. Normal bir erkek göğsünde meme uçları küçük ve düz olur. Bölge esnetildiğinde pektoralis kasının hareket ettiği açıkça görülebilir. Jinekomasti olarak da adlandırılan ve erkeklerde meme büyümesiyle karakterize olan durumda ise memeler dışarıdan bakıldığında anlaşılabilecek şekilde normalden büyük boyutlara ulaşır, kadın memesine benzer bir görünüm alarak kıyafetlerin altından dahi fark edilebilir hale gelir. Jinekomasti vakalarında hastanın yağ hücrelerinde ve süt bezlerinde büyüme olur. Yalancı jinekomasti olarak adlandırılan durum ise yalnızca bölgedeki yağ dokusu birikiminden kaynaklanır. Bu tür vakalarda, memenin kıvamı daha yumuşak ve homojendir. Yalancı jinekomasti genellikle kilolu bireylerde ve yağ dokusu birikimine bağlı olarak ortaya çıkar. Süt bezlerinde ise bir büyüme olması söz konusu değildir. Jinekomasti vakalarında tanı koymak için elle muayene, kan testleri ve radyolojik görüntüleme gibi farklı yöntemlerden faydalanılabilir.

Yalancı Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

Genetik yapıları nedeniyle erkeklerin göğüs ve karın bölgesinde yağ birikme eğilimi vardır. Kollar ve bacaklar ince görünmesine karşın gövdenin kalınlaşması sık görülen bir durumdur. Göğüs bölgesinin arkasında ve çevresinde yağ birikmesi, göğsün şişmiş ve büyük görünmesine neden olur. Bu durum klinik olarak psödojinekomasti ya da yalancı jinekomasti olarak adlandırılır. Erkeklerin meme uçlarının altında, yanında ve arkasında meydana gelen yağ birikimi olan yalancı jinekomasti vakalarında, yalnızca yağ değil yağ dokusu oluşumu da görülebilir. Yaşamsal aktivitelerin kısıtlanması ve estetik açıdan rahatsız edici bir durumun meydana gelmesi, erkeklerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Yalancı Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilir?

Yalancı jinekomasti ameliyatı ve ameliyatsız yöntemler kullanılarak tedavi edilebilir. Hangi yöntemin kullanılacağı hasta özelinde yapılan değerlendirme sonucu belirlenir. Bununla birlikte meme çevresinde meydana gelen yağlanmanın giderilmesi için ilk yapılması gereken diyettir. Yapılan diyet sonucu kilo verilmesine bağlı olarak meme çevresinde kilo kayıpları ve memede küçülme ortaya çıkar. Buna ek olarak vücudun ve meme bölgesinin sıkılaşması için spor yapılması fayda sağlayabilir. Eş zamanlı olarak jinekomasti korsesi ya da atleti kullanılması da meme bölgesinde sıkılaşmayı destekleyebilir. Bu yöntemler sonucunda istenen fayda sağlanamadığı takdirde, kesin ve kalıcı bir çözüm elde etmek için cerrahi prosedür gündeme gelebilir. Yalancı jinekomasti sorunu yaşayan hastaların memelerinin çevresinde biriken yağlar, liposuction prosedürü ile alınabilir. Yağın alınmasından sonra deri bolluğunun fazla derecede olduğu görülürse, deri fazlalığının alınmasıyla gergin bir meme yapısı elde edilebilir. Bu işlemden sonra, meme başını saran ve areola olarak adlandırılan koyu pigmentli kısım büyük kalabilir. Bu tür durumlarda memeyle asimetrinin eşitlenmesi için areolaya müdahale edilir ve çapı küçültülür.

Jinekomasti ile Yalancı Jinekomasti Farkı

Hem jinekomasti hem yalancı jinekomasti vakalarında genişlemiş ve tombul bir göğüsle karakterize olan benzer fiziksel özellikler görülür. Aralarındaki fark ise bu duruma neden olan sebep konusunda ortaya çıkar. Jinekomasti genellikle yağ dokusu ve bezlerinden meydana gelen glandüler dokunun hormonal dengesizliğe bağlı olarak aşırı gelişmesi sonucu oluşur. Yalancı jinekomastinin nedeni ise meme bölgesinde meydana gelen aşırı yağ birikimidir. Hastada hangi jinekomasti türünün bulunduğu, klinik değerlendirme sonucu belirlenebilir. Gerçek jinekomasti vakalarında yağ hücrelerinde artışa ek olarak süt bezlerinde de bir miktar büyüme olduğundan, meme başparmak ve diğer parmaklar arasında hafif bir şekilde sıkılarak muayene edildiğinde, meme başının altında lastik kıvamında bir kitle hissedilmesi mümkündür. Yalancı jinekomasti vakaları yalnızca yağ dokusu birikimine bağlı olduğu için bu kitlenin hissedilmesi söz konusu değildir. Bu nedenle elle muayene sırasında memenin daha yumuşak ve homojen bir kıvamda olduğu fark edilebilir. yalancı jinekomasti nedir

Jinekomasti Sadece Şişman Erkeklerde mi Görülür?

Jinekomasti yalnızca şişman erkeklerde görülmez. Normal kilosunda ya da normal kilosuna yakın ve düzenli olarak spor yapan erkeklerde de jinekomasti sorunu ortaya çıkabilir. Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de meme dokusu vardır. Fakat, kadınlardakinden farklı olarak herhangi bir fonksiyonu olmadığından, erkek meme dokusu çok daha küçüktür. Erkek meme dokusu meme başının arkasında yerleşimli olup yağ dokusunun artmasına bağlı olarak oluşan jinekomasti, yalancı jinekomasti olarak adlandırılır.

Spor Yapmak Jinekomastiyi Düzeltir mi?

Spor yapmak, gerçek jinekomasti vakalarında yağ dokusunu azaltmak için iyi bir başlangıç olmakla birlikte cerrahi müdahaleye gereksinim duyan meme dokusu fazlalığı üzerinde herhangi bir etki sağlamaz. Hatta aşırı egzersiz sonucu göğüs kasının geliştirilmesi, jinekomasti görünümünün daha dikkat çekici bir hal almasına neden olabilir. Bu nedenle, gerçek jinekomasti vakalarında, aşırı meme dokusu jinekomasti ameliyatıyla çıkarılmadan estetik açıdan bir düzenleme sağlanamaz.

Jinekomasti Ameliyatı Nedir?

Jinekomasti tedavisinde kullanılacak yöntem, hasta özelinde sorunun altında yatan nedene göre belirlenir. Yapılan tetkikler sonucu jinekomasti sorununun altında herhangi bir hastalık, ilaç kullanımı, travma ya da obezite gibi bir durum saptanırsa, öncelikle bu durumun tedavi edilmesi gerekir. Jinekomasti sorununun obeziteyle ilişkili olduğu durumlarda, cerrahi tedaviden önce kilo verilmesi önerilir. Erişkin yaşa gelmiş kişilerde görülen ve belirgin bir neden saptanamayan durumlarda jinekomasti ameliyatı en etkili ve kalıcı yöntem olarak öne çıkar. Jinekomasti ameliyatı standart bir cerrahi prosedür olarak düşünülmemelidir. Meme dokusundaki artışın miktarı, memedeki yağ birikiminin miktarı, oranı, meme derisinde herhangi bir gevşeklik ve sarkma olup olmaması gibi farklı faktörler değerlendirildikten sonra uygulanacak cerrahi teknik hasta özelinde belirlenir. Yalnızca liposuction yönteminin uygulanacağı vakalarda, koltuk altı çizgisinden yaklaşık 4 mm’lik bir kesi yapılır. Bu kesiden girilerek meme dokusunun içindeki ve çevresindeki fazla yağlar vakumla çekilerek çıkarılır. Bu prosedür kapsamında meme başına herhangi bir kesi yapılması söz konusu değildir. Yaklaşık 1 saat kadar süren prosedürün ardından bölgeye kompresif bandaj uygulanır. Bazı vakalarda, meme derisine kesi yapılması ve dokuların cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir. Bu kapsamda meme başının alt yarısına yarım daire şeklinde bir kesi yapılır. Bu kesiden girilerek meme dokusu çıkarılır, ancak deri çıkarılmaz. Bazı vakalarda ise farklı kesiler uygulanarak fazla meme ve yağ dokusunun yanı sıra bir miktar meme derisi de çıkarılır. Bu prosedürün uygulandığı vakalarda, meme başı çevresinde dairesel bir iz kalabilir. Meme derisi çok fazla ve sarkık olduğu takdirde, meme başı çevresine ek olarak memenin yan ya da alt kısımlarında kesiler yapılarak fazla deri çıkarılır. Yalnızca meme başı altıyla sınırlı ve sert meme dokusunun büyümesiyle karakterize vakalarda, meme başı alt yarısından yarım daire şeklinde kesi yapılır ve fazla meme dokusu çıkarılır. Daha ileri vakalarda ise kullanılacak yöntem belirlenirken cerrahın deneyimi ve tercihi belirleyici olabilir. Hasta özelinde ihtiyaç duyulması halinde liposuction ya da cerrahi yöntem ayrı ayrı, iki aşama şeklinde ya da birlikte kullanılabilir. Ameliyatta çıkarılacak doku miktarı, meme ve meme başı görüntüsünün doğallığını sağlamak açısından çok önemlidir. Bu nedenle mutlaka alanında uzman ve deneyimli estetik cerrahlara başvurmaya özen gösterilmelidir.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?