• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
yaz aylarında meme büyütme ameliyatı olunur mu
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 439
  • 0

Meme büyütme ameliyatı silikon protezler kullanılarak memelerin hacminin artırılması ve boyutlarının büyütülmesi yoluyla gerçekleştirilir. Meme büyütme ameliyatı sayesinde kadınlar daha büyük ve daha şekilli memelere sahip olabilirler. Operasyon sırasında kullanılacak olan silikon protezlerin şekli ve hacmi hasta özelinde yapılan değerlendirmeler sonucu belirlenir. 

Meme büyütme ameliyatı dahil olmak üzere tüm estetik ameliyatların yaz aylarında yapılması kararını etkileyen çeşitli unsurlar vardır. Yaz aylarında aşırı sıcağa maruz kalınması durumunda kan basıncı çok fazla artabilir. Bunun sonucunda ameliyat bölgesindeki damarlar genişleyebilir ve çatlayabilir. Buna bağlı olarak kanama ve hematom oluşması gibi komplikasyonların görülmesi riski artabilir. Bahsi geçen komplikasyonlar genellikle erken iyileşme dönemine ilişkin komplikasyonlar oldukları için hastalar bu dönemlerde uygun istirahat koşullarında olurlar.  

Yaz aylarında estetik ameliyat kararı verilirken değerlendirilmesi gereken diğer bir etken güneştir. Ameliyat sırasında yapılan kesilerin yerleri ameliyat sonrası dönemde güneş ışınlarına maruz kaldığında yara izleri olumsuz şekilde etkilenir. Ayrıca güneş ışınlarına maruziyet sonucu ameliyat izleri iyileşme süreci sonunda daha koyu renkli yani daha belirgin olur. Cildin doğal renginden farklı bir görünüme sahip olmaları belirginliklerini artırarak estetik açıdan kaygılara neden olabilir.

Bu etkenlere dikkat edilmesi halinde yaz aylarında meme büyütme estetiği ameliyatı olunmasında herhangi bir sakınca yoktur. Diğer yandan ameliyata uygunluk kararı yapılan değerlendirme sonucu mutlaka hasta özelinde verilmelidir.

Estetik Ameliyat İçin En Uygun Mevsim Hangisi?

Estetik ameliyat yaptırma kararı vermek zaman zaman zorlayıcı bir süreç olabilir. Estetik ameliyat kararı kişinin mutlaka kendi özgür iradesi ile vermesi gereken bir karardır. Kişi kendi isteğiyle estetik ameliyat kararı alırken aynı zamanda ameliyat sonrası elde edilecek sonuçlar hakkında gerçekçi beklentilere sahip olmalıdır.

Elbette estetik ameliyatı yapacak olan estetik cerrahın alanında uzman ve deneyimli olması çok önemlidir. Doktorun referansları önemli olmakla birlikte hasta ve doktor arasında açık ve güven temeline dayanan bir ilişki tesis edilmesi çok önemlidir.

Estetik ameliyatların kapsamı ve iyileşme süreci değerlendirilmeli, ameliyat zamanı kişinin ameliyat sonrası planlarını ya da sorumluluklarını engellemeyecek şekilde planlanmalıdır. Eğer yaz aylarında tatil planınıza 1 aydan az kaldıysa estetik ameliyat olmamalısınız. Yaz aylarında maruz kalınan güneş ışınları ciltteki ameliyat izleri üzerinde kızarıklıklara, yara izi iyileşmesine olumsuz etkilere ve yara izlerinin daha açık ya da daha koyu renkli olarak iyileşmesine diğer bir deyişle iyileşme döneminden sonra belirgin hale gelmesine neden olabilir. Estetik ameliyatlar yapıldıktan sonra güneş ışınlarına maruz kalınacak olduğu durumlarda güneş koruyucu ürünler kullanılması ihmal edilmemelidir.

Doktorun önerilerine tamamen uyulması ve ameliyattan belirli bir süre tatil planlarının yapılması durumunda yaz aylarında estetik ameliyat yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Elbette uygunluk kararı yapılan detaylı değerlendirmelerden sonra hasta özelinde estetik cerrah tarafından verilmelidir.

Bununla birlikte uygulanacak estetik ameliyatın kapsamına göre özellikle ameliyattan sonraki süreçte korse giyilmesi gereken prosedürlerde hem hava sıcaklıkları nedeniyle kişinin konforu azalmayacağı hem daha kalın giyinildiğinden estetik ameliyat olunduğu anlaşılmayacağı için kış aylarının tercih edilmesi sık görülen bir durumdur.

Meme estetiği ameliyatları vücudun kapalı bir alanında gerçekleştirildikleri için genellikle kış aylarında talep fazlalaşsa da yaz aylarında da sıklıkla uygulanırlar. Yaz aylarında meme büyütme estetiği planlandığı durumlarda deniz tatiline gitme, denize girme ve yüzmeye başlama zamanı konusunda mutlaka doktorun hasta özelindeki tavsiyelerine uyulmalıdır. 

Yaz Mevsiminde Meme Estetiği Yapılır mı?

Pek çok kadın iyileşme döneminde kış aylarında atlatmak ve yaz aylarına hayalindeki memelerle girmek için meme estetiği ameliyatlarını kış mevsiminde olmayı tercih ederler. Uzmanların görüşlerine göre meme estetiği ameliyatlarının ilkbahar ya da yaz mevsiminin başında yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. 

Meme estetiği ameliyatlarının hangi mevsimde yapıldığı kadar önemli olan diğer bir unsur ameliyat kapsamında kullanılacak meme estetiği tekniğidir. Meme estetiği ameliyatlarından sonra hastanın belirli bir süre dinlenmesi çok önemlidir. Bu nedenle bazı hastalar dinlenme imkanlarının fazla olması nedeniyle yaz mevsiminde meme estetiği yaptırmayı tercih edebilirler.

Meme büyütme estetiği uygulanacak hastalarda memenin mevcut büyüklüğüne ve elde edilmek istenilen meme büyüklüğüne bağlı olarak silikon implant kullanımı ya da memeye yağ enjeksiyonu işlemi tercih edilebilir. Memeye yağ enjeksiyonu yapılması için meme boyutunda çok büyük bir farklılık hedeflenmemesi ve memede sarkma olmaması gerekir. Ayrıca memeye yağ enjeksiyonu hastanın vücudundan liposuction yöntemi ile alınan yağların enjekte edilmesi yoluyla gerçekleştirilen bir işlem olduğundan hastanın vücudunda yeterli miktarda yağ alımı yapılabilecek donör bölge bulunmalıdır. Memeye yağ enjeksiyonu yöntemiyle yapılan meme büyütme prosedürü de her mevsim gerçekleştirilebililir.

Ameliyatın yapıldığı mevsim her ne olursa olsun hastalar meme büyütme ameliyatından sonra doktor tavsiyelerine eksiksiz bir şekilde uymaya, doktorlarının reçete ettiği ilaçları eksiksiz bir şekilde kullanmaya ve doktor onayı olmadan işe başlamamaya özen göstermelidir.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?