• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
yüz botoksu nasıl yapılır
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 431
  • 0
yüz botoksu nasıl yapılır

Yaş almaya dair ilk belirtiler genellikle alın, göz, yanak ve dudak çevresindeki kırışıklıklar şeklinde ortaya çıkar. Kırışıklıklar her ne kadar insan yüzünün zaman içinde kazandığı görünümün doğal bir parçası olmakla birlikte pek çok kişi kırışıklıkların yüzlerinde yorgun ve yaşlı bir görünüme neden olduğu konusunda hoşnutsuzluk yaşarlar. Bu durum kırışıklık görünümünün azaltılmasında önemli bir rol üstlenen botoks enjeksiyonunun popülerliğinin altında yatan temel etkendir. Botoks enjeksiyonu yüzdeki belirli kasların gevşetilmesini böylece kırışıklıkların ve çizgilerin daha az fark edilir bir hale gelmesini sağlar. 

Yüzdeki kırışıklıklar dinamik kırışıklıklar ve statik kırışıklıklar olarak sınıflandırılabilir. Gülümsem, gülme ya da gözleri kısma halinde hareket eden yüz kaslarının neden olduğu kırışıklıklara dinamik kırışıklıklar denilir. Genellikle dudak çevresinde, kaşların arasında ve alın bölgesinde dinamik kırışıklıklar görülür. Dinamik kırışıklıklar yaş almayla birlikte derinleşerek görünür hale gelir. Dinamik kırışıklıkların görünürlüğünün azaltılması için botoks enjeksiyonundan yararlanılabilir. Dinamik kırışıklıklar yaygın olarak gözlerin çevresindeki kaz ayaklarını ve alın bölgesindeki çizgileri içerir. Botoks kas aktivitesini geçici olarak felç etmek ya da gevşetmek için çeşitli Botulinum toksini formlarını kullanır ve dinamik kırışıklıklar için son derece iyi bir seçenek olarak kabul edilir. Kırışıklıkları düzelterek daha genç bir görünüme kavuşulmasını sağlar. 

Statik kırışıklıklar ciltteki elastikiyet ve kolajen kaybından ya da güneş ışınları ve sigaranın neden olduğu hasarlardan kaynaklanabilir. Cilt incelir, kurur ve hacim kaybı nedeniyle yaşla birlikte yüzün silueti değişir. 

Yaş almaya ve çeşitli nedenlere bağlı olarak ciltteki kolajenin azalmaya başlaması halinde ince çizgiler ile kırışıklıklar meydana gelir. Derin cilt katmanlarının hemen altında ve içinde bulunan bir protein olan kolajen yaş almaya ve güneş ışınlarının zararlı etkilerine bağlı olarak incelir. Bunun sonucunda ciltte sarkmalar, ince çizgiler ve kırışıklıklar oluşur. Botoks enjeksiyonu ortaya çıkan ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünün azaltılmasında etkili bir medikal estetik prosedürdür.

Botoks Nasıl Etki Eder?

Botulinum belirli bir bakteri türü tarafından üretilen bir toksindir. Yüksek miktarlarda kullanımı halinde zehir etkisi yaratan Botulinum toksini küçük ve zayıf dozlarda kullanıldığında yüz kırışıklıklarının azaltılması söz konusu olur. 

Botulinum toksininin enjekte edildiği bölgede, kasların kasılmasını sağlayan sinir sinyalleri bloke edilir. Kasların gevşemeye başlamasıyla birlikte istenmeyen kırışıklıkların ve çizgilerin görünümü hafifletilir. Ortalama 4 ila 6 ay arası süren bu etkinin sona ermesiyle birlikte kaslar yeniden hareket etmeye ve kırışıklıklar belirginleşmeye başlar. Botoks enjeksiyonu ile elde edilen etkinin kalıcılık süresi uygulamanın kapsamına, kullanılan doza, kırışıklıkların derecesine ve kişinin yapısal özelliklerine bağlı olarak değişebilir. Botoks enjeksiyonunun düzenli olarak tekrarlanması etki süresinin uzamasını sağlayan önemli bir unsur olarak kabul edilir.

Botoks enjeksiyonundan önce uygulama bölgesine lokal anestezik etkili krem sürülür. Etki edip bölgede uyuşma sağlandıktan sonra belirlenen bölgelere küçük dozlarla botoks enjeksiyonu yapılır. Tedaviden genellikle 48 ila 72 saat sonra kaslar gevşemeye başlar. 7 ila 20 gün içinde yüzdeki çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünde azalma meydana gelir. Uygulanacak olan doz tedavi edilmek istenilen bölgedeki kasların kuvvetine, kırışıklıkların şiddetine ve elde edilmek istenilen sonuca göre kişi özelinde belirlenir.

Çoğu kişi için botoks enjeksiyonu kırışıklıkların kaybolmasına yardımcı olur. Botoks enjeksiyonu genel sağlık durumu iyi ve 18 yaşının üzerinde olan kişilere uygulanabilir. Nöromüsküler hastalıkları olanlara, hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlara, pitoz, derin yüz ileri ya da enjeksiyon bölgesinde veya yakınında cilt problemleri olanlara botoks yapılmaz. 

Yüz Botoksu Nereye Yapılır?

yüz botoksu nereye yapılır

Yüz botoksu mimik hareketlerinde kullanılan kaslara yapılır. Mimik kaslarının aşırı kullanımıyla ortaya çıkan yüzeysel çizgiler ve kırışıklıklar botoks ile giderilebilir. Mimik kaslarına gerçekleştirilen botoks enjeksiyonu kasları zayıflatarak, cildin kas hareketleri nedeniyle katlanıp kırışmasını engeller. Böylece daha genç, canlı ve kırışıksız bir yüz görünümü elde edilir.

Yüz bölgesinde botoks enjeksiyonu yapılan bölgeler arasında; alın, kaşların aracı, dudak çizgileri, göz çevresi, burun üst yan duvarları ve ağız köşe çizgileri sayılabilir. 

Alın bölgesinde yer alan ve yüzde öfkeli bir görünüm oluşmasına neden olan deri altındaki dikey kaslara botoks yapılabilir. Gözlerin çevresinde ortaya çıkan, yüzde yaşlı ve yorgun bir görünüme neden olan çizgiler de botoks enjeksiyonu ile giderilebilir. 

İki kaş arasında ortaya çıkan, yüze gergin ve kızgın bir görünüm kazandıran dikey çizgilerin giderilmesi deri altındaki yatay kaslara yapılan botoks enjeksiyonu ile mümkündür. Burnun her iki dış duvarının üst kısmından göze doğru uzanan çizgilerin neden olduğu yorgun ve yaşlı görünüm botoks ile ortadan kaldırılabilir. 

Dudak üstünde dikey olarak yer alan ve genellikle sigara içenlerde ortaya çıkan çizgilerin yarattığı yaşlı görünümün iyileştirilmesi noktasında botoks son derece etkili bir çözümdür. Ağzın her iki yanından aşağı doğru geniş bir açıyla inerek yine yüzde yaşlı görünüme yol açan çizgiler de botoks ile giderilebilir. 

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?