• +90 542 830 80 62
 • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
 • 9:30 - 17:30
yüz dolgu sonrası dikkat edilmesi gerekenler
 • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
 • 8
 • 0
botoks kimler için uygundur

Yüz dolgusu daha genç ve daha canlı bir görünüme kavuşmak isteyen kişilerin sıklıkla tercih ettiği medikal estetik prosedürlerden biridir. Son yıllarda her geçen gün daha popüler hale gelen yüz dolgusu birçok farklı nedenle uygulanabilir. Yüz dolgusu ameliyatsız bir işlem olması nedeniyle son derece etkili bir yöntem olup daha dolgun, genç ve dinamik bir görünüme kavuşulmasını sağlar. Kısa süre içerisinde uygulanan yüz dolgusu enjeksiyonundan sonraki iyileşme süreci de konforlu olduğundan çok sayıda kişi tarafından tercih edilir. Bununla birlikte yüz dolgusu kalıcı olmadığından belirli aralıklarla tekrarlanmasına ihtiyaç duyulur. 

Yüz Dolgusu Nedir?

Yüz dolgusu enjeksiyonunda insan vücudunda zaman içerisinde eriyen maddeler kullanıldığından sağlık açısından herhangi bir zarar oluşması söz konusu değildir. Yüz dolgusunda en sık kullanılan dolgu maddesi olan hyaluronik asit insan vücudunda bulunan doğal bir maddedir.

Yaş almanın doğal bir sonucu olarak insan cildinde kolajen üretiminin azaldığı bilinir. Bu durum boşluklar, asimetrik görüntüler, girintiler ve çıkıntılar oluşmasına yol açar. Ortaya çıkan görüntünün giderilmesi ve daha estetik bir görünüm elde edilmesi için yüz dolgusu prosedürü uygulanabilir.

Yüz dolgusunda kullanılan hyaluronik asit dolgular vücuttaki suyu çektiğinden ince çizgilerin ve kırışıklıkların ortadan kaldırılmasını sağlar. Hacim kaybının da yerine koyulmasında önemli bir rol oynar. Genellikle tek uygulama yeterli olmakla birlikte vücut enjekte edilen dolgu maddesini emdiğinde uygulamanın etkisi sona ereceğinden prosedür yenilenmelidir.

 

Yüz Dolgusu Nasıl Yapılır?

Yüz dolgusu cerrahi operasyonlar yoluyla yapılan estetik müdahaleleri tercih etmeyen kişiler için son derece etkili bir alternatif çözüm olarak kabul edilir. Yıpranan ve yaş almaya bağlı değişiklikler görülen kullanılan yüz dolgusu yüz bölgesindeki asimetrik görüntünün giderilmesinin ya da oluşan boşlukların doldurulmasının en etkili yöntemlerindendir. Risk oranı düşük olan yüz dolgusu mutlaka alanında uzman, deneyimli profesyonellerce uygulanmalıdır. 

Yüz dolgusuna başlanmadan önce yüz analizinin yapılması çok önemlidir. Bu sayede kişinin yüz şekli ile uyumlu bir dolgu yapılması, mümkün olan en etkili ve doğal sonucun alınması sağlanır. 

  Yüz dolgusu enjeksiyonundan önce krem ya da enjeksiyon yoluyla anestezik madde uygulanıp etki etmesi beklenir. Ardından antiseptik bir madde kullanılarak cildin temizlenmesi sağlanır. Uygulama bölgesinde belirlenen noktalar girilerek dolgu maddesi enjekte edilir. Kişinin tercihi ve ihtiyacı doğrultusunda belirlenen dolgu maddesi bazı durumlarda kırışıklık hattı boyunca uygulanırken bazı durumlarda da istenilen bölgelere şekil ya da hacim verilmesi için enjekte edilir. 

  Yaş almaya bağlı olarak görülen cilt problemleri ciltteki doku ve hacim kaybından kaynaklanır. Dolgu enjeksiyonuyla bu kayıpların yeri doldurulup çizgilerin ve kırışıklıkların altı yüz dolgu maddeleriyle desteklenerek sarkmalar toparlanır. Bunun yanı sıra kolajen üretimi de desteklenmekte olup etkisi geçtikten sonra daha genç bir görünüm elde edilir. Yüz dolgusu bunların yanı sıra daha belirgin bir yüz kontürüne sahip olunması amacıyla da uygulanabilir.

  yüz dolgusu nedir

  Yüz Dolgusu Sonrası İyileşme Süreci

  Yüz dolgusu daha genç ve daha estetik bir görünüme kavuşmayı sağlayan medikal estetik bir prosedür olup son derece hızlı ve konforlu bir iyileşme süreci vardır. Cilde bir mikro enjeksiyon uygulandığı için kısa süreli yan etkiler oluşmakla birlikte bunlar basit ve kısa sürede kendiliğinden iyileşen durumlardır. 

  Cildin yüz dolgusu prosedüründen sonra kendini toparlama süreci dolgu maddesinin yüzün hangi bölgesine enjekte edildiğine göre değişiklik gösterir. Göz çevresindeki kırışıklıklar için yapılan dolgu enjeksiyonundan sonra yaklaşık 3-7 günde iyileşme sağlanır. Kaz ayaklarının giderilmesine yönelik olarak yapılan mikro iğne odaklı dolgu işlemleri 1-3 gün; alındaki derin yaşlılık çizgilerinin ya da mimiklerden kaynaklanan derin çizgilerin giderilmesine yönelik yapılan dolgu enjeksiyonunda 1-2 gün iyileşme süresi vardır. Dudak ve dudak üstü, yanak, elmacık kemikleri bölgelerine yapılan prosedürlerin iyileşme süreleri de birbirinden farklı olabilir.

  Yüz dolgusu enjeksiyonundan sonra karşılaşılması olası yan etkilerden biri ödemdir. Yüz dolgusu prosedüründen sonra şişliklerin azaltılması için bol miktarda su tüketilmelidir. Şişlikle genellikle bir hafta içinde kendiliğinden geçmekte olup soğuk kompres uygulanması da etkili bir yöntemdir. Bir cilt hastalığı ya da cerrahi operasyon sonrasında yüz dolgusu prosedürü uygulanmamalıdır. Uçuk ve benzeri cilt sorunlarının olduğu bölgelere dolgu enjeksiyonu yapılmamalıdır. 

  Dolgu enjeksiyonundan önceki ve sonraki birer hafta aspirin ve türevi kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. Enjeksiyonu izleyen ilk 2 saat yeşil çay içilmemeli, cilt yıkanmamalı ve duş alınmamalıdır. Uygulamadan sonraki ilk 3 saat uygulama bölgesine dokunulmamalıdır. Cilde masaj gibi işlemlerin uygulanabilmesi için doktor onayı alınmalıdır. İlk gün sırtüstü ve yüksek yastıklar kullanılarak mümkün olduğunda baş yukarıda tutularak yatılmalıdır. Uygulamanın yapıldığı gün spor yapılmamalı, şişliği artırabileceği için saunaya gidilmemeli, saç boyatılmamalı ve kaş aldırılmamalıdır. Cilt bakımı yaptırılması için en az 1 hafta beklenmelidir.  Yine enfeksiyon kapılması olasılığından dolayı en az 3 gün havuza girilmemelidir. Ödemi artırma olasılığından dolayı alkol tüketimi sınırlandırılmalıdır.

  Author

  Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

  Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

  Yorum Ekle

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

  Gönder & Send
  TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
  EN: Hello, How may I help you?