• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
yüz gerdirme nasıl yapılır
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 174
  • 0
yüz gerdirme nasıl yapılır

Yüz gerdirme yaşlanmanın belirtilerine karşı etkili sonuçlar alınmasını sağlayan bir yöntemdir. Uygun hastaya, uygun zamanda ve uygun tekniklerle uygulanan yüz gezdirme son derece tatmin edici ve etkili sonuçlar alınmasını sağlar. Yüz germe ameliyatı ihtiyaç halinde boyun germe, kaş kaldırma ve göz kapağı estetiği ameliyatları ile kombine edilebilir.

Yüz gerdirme, yüzdeki cildin ve cilt altı dokusunun yer çekimi, yaş ve gevşeklik gibi nedenlere bağlı olarak yer değiştirmesinden kaynaklanan sorunların giderilmesi amacıyla uygulanır. Yüz gerdirme genellikle orta yüz ve alt yüz deformiteleri belirginleşmiş olan 40 yaş üzeri hastalara uygulanır. Aynı zamanda genetik etkenlerle ya da çeşitli nedenlerle cilt gevşekliği olan kişiler de yüz gerdirme adayıdırlar. 

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Yüz ve boyun germe ameliyatı farklı tekniklerle uygulanabilir. Seçilecek teknik hastanın problemleri özelinde belirlenir. Tedavi edilmek istenilen sorunların belirlenmesi aşamasında hastanın beklentileri de doğru bir şekilde değerlendirilmelidir. 

Yüz germe ameliyatı ile kalıcı ve etkili sonuçlar alınabilir. Özellikle saçlı deri içinden kesi atılması yoluyla bu kesilerden yüzün çeşitli bölgelerine müdahale edilebilir. Daha genç bir yüze sahip olma imkanı veren yüz germe ameliyatında kullanılan tekniğe ve ameliyatın kapsamına göre dokular ve deri gerilebileceği gibi dokuların yukarı kaldırılması da söz konusu olabilir.

Kalıcı ve uzun süreli sonuçlar elde edilmesi için yüz germe ameliyatı etkili bir çözümdür. Yüz germe ameliyatının ne kadar sürede tamamlanacağı hastanın kırışıklık, gevşeme ve sarkma derecesine diğer bir deyişle uygulanacak prosedürün kapsamına göre belirlenir. Uygulanacak prosedürün kapsamı genişledikçe ameliyatın süresi uzayabilir. Bu nedenle yüz germe ameliyatı yapılacak hastaların genel sağlık durumlarının iyi olması önemlidir.

Kan sulandırıcı ilaç kullananlar, rutin hastalıkları nedeniyle ilaç kullananlar ve ameliyat sırasında ciddi sorunlara yol açabilecek ciddi rahatsızlıkları olanlar yüz germe ameliyatı için uygun adaylar olarak kabul edilmezler. Ameliyat öncesi hasta detaylı bir şekilde muayene edilerek gerekli tetkikler uygulanır. Ameliyattan önce alkol ve sigara kullanımının bırakılması önemlidir.

Yüz germe ameliyatı mevcut problemlere göre kişi özelinde belirlenen tekniklerle uygulanır. Teknik belirlenirken yüzdeki deformasyon belirleyici unsurdur. Hafif yüz kırışıklıkları ve sarkmalarında farklı, ileri düzeydeki sarkmalarda ise farklı tekniklerin kullanılması tercih edilebilir. 

Yüz gerdirme ameliyatı genel anestezi altında uygulanır. Hastanın yüzü işaretlenerek yüz sterilize edilir. Kulak çevresinde insizyon yapılarak belirli bir mesafe boyunca yüz derisi kaldırılır. Yüzün SMAS katmanına yönelik işlemler gerçekleştirilir. Bazı durumlarda SMAS katmanı ayrı bir yaprak şeklinde kaldırılabilirken bazı durumlarda ise kendi üzerine dikişlerle katlanıp şekillendirme yapılır. SMAS katmanı yeni pozisyonuna getirilir. Kanama kontrolü yapılarak derinin altına kan ve sıvı toplayacak ince drenler yerleştirilir. Deri istenilen konuma getirildikten sonra fazla deri atılır. Daha sonra yüz derisi yeni yüzeyine ve insizyon hattına dikiş teknikleriyle yeniden adapte edilerek çok ince dikişlerle deri katmanlar halinde dikilir. İşlem tamamlandıktan sonra geçici bir maske giydirilerek yüze hafif bir baskı uygulanır.

Diğer estetik cerrahi ameliyatlarında olduğu gibi yüz gerdirme ameliyatında da bazı risk faktörleri vardır. Bunlar arasında enfeksiyon, ödem, kanama ve deri kaybı gibi problemler sayılabilir. Alanında yeterli deneyime ve uzmanlığa sahip doktorların tercih edilmesi olası risk faktörlerinin azaltılmasını sağlayacaktır. 

Yüz Gerdirme Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmeli

Yüz gerdirme ameliyatı ortalama 4 ila 6 saat sürmekle birlikte bu süre hastanın durumuna göre kişi özelinde değişebilir. Ameliyattan sonra sonucun tam olarak görülebilmesi için ortalama 1 aya ihtiyaç vardır. Dikişler alındıktan sonra makyaj yapılabilir. Ancak güneşten uzak durmaya özen gösterilmelidir. Eğer güneşe çıkılması zorunluysa yüksek koruma faktörlü kremler kullanılmalıdır.

Morlukların ve şişliklerin en az seviyede kalması için ilk günlerde boyunluk takılmalıdır. İlk hafta şişlikler fazla olsa da daha sonra yavaşça inmeye başlar. Dikişler ve bandajlar alındıktan sonra duşa girilip makyaj yapılabilir. 

İlerleyen haftalarda morluklar çok azalır. Hasta yavaş yavaş gündelik hayatına dönmeye ve normal aktivitelerine başlayabilir. Şişlikler birkaç hafta sonra tamamen ortadan kaybolur. Spor aktivitelerine başlanması için belirli bir süreye gereksinim duyulur. Yüzdeki hissizlik yavaş yavaş geçer. Ancak tamamen kaybolması için birkaç aya ihtiyaç vardır. İyileşme sürecinin tamamlanmasına kadar güneşten korunmaya özen gösterilmelidir.

Yüz Gerdirme Ameliyatı Tekrarlanır mı?

yüz gerdirme ameliyatı tekrarlanırmı

Yüz bölgesi en hızlı şekilde yaşlanan ve yaşlanma belirtilerinin en çok dikkat çektiği bölge olarak kabul edilir. Bu yüzden yaşlanma süreci hiç durmaz. Yüz gerdirme ameliyatı yaşlanma sürecini durdurmamakta yalnızca tedavi edilmesini sağlamaktadır. Yüz gerdirme ameliyatı uygulanan kişiler fiziksel yeterliliğe sahip olduğu sürece yeniden uygulama yapılması mümkündür. 

Zaman içinde yüzde yıpranma, sarkma ve kırışma meydana gelir. Göz altları çukurlaştığı gibi yanakların sarkması sonucu çene çizgisi bozulabilir. Genellikle orta yaş ve üzerinde ortaya çıkan deformasyon, yüz gerdirme ameliyatıyla giderilerek kişinin daha genç ve doğal bir görünüme sahip olması sağlanabilir.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?