• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
yüzünüzün güzel görünmesi için gerekli estetik işlemler
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 783
  • 0
yüzünüzün güzel görünmesi için gerekli estetik işlemler

Genç ve güzel bir görünüme sahip olmak her kadının hem hakkı hem de en büyük isteğidir. Sarkık ve kırışık görünen yüz hatları kadınların öz güven sorunları yaşamalarına neden olabilmektedir. Bu tür sorunların çözümlenebilmesi için estetik cerrahide ameliyatlı ve ameliyatsız birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Cerrahi bir müdahale olan geleneksel yüz germe estetiğinin yanı sıra ameliyatsız yüz estetiği uygulamaları da mevcuttur. Ameliyatsız prosedürler; kesi yapılmaması nedeniyle iyileşme sürecinin daha hızlı olması, anestezi uygulanmasının gerekmemesi ve operasyon geçirildiğinin anlaşılmaması gibi nedenler dolayısıyla sıklıkla tercih edilir. Ameliyatsız teknikler farklı maddelerin enjeksiyonuyla uygulanan tekniklerden lazer uygulamalarına kadar geniş bir yelpazede bulunur.

Botoks En Sık Uygulanan Medikal Estetik Prosedürlerdendir

Yaş almanın ilk belirtileri genellikle kişinin yüz bölgesinde, ağırlıklı olarak yanak, dudak, göz ve alın bölgesindeki kırışıklarla gözlemlenir. Bu tür şikayetlerin giderilmesinde son derece etkili bir yöntem olan botoks sık kullanılan ameliyatsız tedavi prosedürlerinden biridir. Botulinum toksininin enjekte edilmesi ile uygulanan botoks, enjeksiyon bölgesinde bulunan ve sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleme yoluyla etki eder. Bu sayede sinirlerin uyardığı kaslarla ve ter bezleriyle aralarındaki elektriksel iletim geçici olarak sekteye uğratılır. Botoks yaklaşık 15 dakikada uygulanan acısız ve ağrısız bir uygulama olup kırışıklar üzerinde yaklaşık 4-6 ay etkilidir. Bu sürenin sonunda işlemin tekrarına ihtiyaç duyulabilir. 

Dolgu Farklı Maddelerin Enjeksiyonu İle Uygulanabilir

Yüz dolgusu ciltteki kırışıklıkların ve sarkmaların giderilmesine karşı kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Yüzün belirli bölgelerine yapılan enjeksiyonlar şeklinde uygulanan yüz dolgusu ile yağ ve kolajen kaybetmiş olan bölgelere hacim kazandırılması hedeflenir. Yüz dolgusu genellikle hyaluronik asit, kalsiyum hidroksiapatit ve yağ enjeksiyonu ile yapılır. 

Hyaluronik asit ciltteki bağ dokusunun doğal bir bileşeni olup kırışıklıkların giderilmesi için en yaygın şekilde kullanılan dolgu maddesi olma özelliğini taşır. 

botoks uygulaması

İçeriğinde kalsiyum hidroksiapatit bulunan dolgular; çene çizgilerinin şekillendirilmesinde, yanakların hacminin geri kazandırılmasında, daha derin kırışıklıkların ve cilt kıvrımlarının tedavisinde tercih edilir. 

Yağ enjeksiyonu ile yapılan dolgularda kişinin vücudunun uygun görülen bir bölgesinden liposuction yöntemi ile yağ alınır. Belirlenen ihtiyaca göre  yanaklara, elmacık kemiklerine, dudaklara ya da alna enjekte edilebilir. 

Göz Altı Işık Dolgusu Ve PRP Oldukça Etkili Yöntemler Olarak Ön Plana Çıkıyor

Genetik etkenler, stres, düzensiz beslenme, uykusuzluk, su kaybı gibi nedenlere bağlı olarak hem kadınlarda hem erkeklerde göz altı morlukları ve çökmeleri oluşabilir. Göz altında oluşan morlukların ve çöküklerin giderilmesinde kullanılan yöntemlerden biri olan göz altı ışık dolgusu sağladığı aydınlanma etkisi ile yorgun görünümün azaltılmasını sağlar.

Göz altı ve göz çevresi özel bir cilt yapısına sahiptir. Bölgedeki derinin, cilt altı destek dokusu olduğu bilinen yağ dokusunun ve derideki kolajen elastik liflerin son derece ince ve gevşek bir yapıya sahip olmasına bağlı olarak yaş alma sonucu ciltte oluşan bozukluklar ilk olarak göz çevresinde ve göz altında ortaya çıkar. Yüzün deformasyonlara en açık bölgelerinden biri olan göz çevresinin daha sağlıklı ve genç bir görünüme erişebilmesi için kullanılan en etkili yöntemlerin başında ise göz altı ışık dolgusu gelir.

PRP diğer bir deyişle trombosit açısından zengin plazma, enjekte edildiğinde iyileşmesi destekleyen bir madde olarak bilinir. Plazma, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan özel faktörlerle proteinleri içeren bir kan bileşenidir. Aynı zamanda hücre büyümesini destekleyen faktörleri de barındırır. Plazmanın kandan izole edilmesi ile üretilen PRP’nin hasarlı dokulara enjekte edilmesi vücudu yeni ve sağlıklı hücreler üretmesi ve iyileşmenin sağlanması yönünde teşvik etmektedir. 

PRP enjeksiyonunda kişinin kendisinden alınan ve işlemden geçirilen kan kullanılır. Uygulanacak olan tedaviye göre belirli bir miktar kan alınır ve plazmanın diğer kan parçacıklarından ayrılması için  beş dakika kadar santrifüjde döndürülür. Elde edilen trombosit açısından zengin plazma tedavi edilecek olan bölgeye enjekte edilir. Böylece uygulama bölgesindeki kolajen ve elastin üretimi uyarılmış olur. PRP; cilt dokusunun ve tonunun iyileştirilmesi, ince çizgilerin ve yara izlerinin giderilmesi, daha dolgun ve ışıltılı bir cilt elde edilmesi amacına yönelik olarak kolajen ve cilt hücresi üretiminin uyarılması için kullanılabilir. 

Zaman içerisinde yüz bölgesinde meydana gelen sarkmaların giderilmesinde ip askı yöntemi de kullanılabilir. Lokal anestezi altında yaklaşık 30 dakikada uygulana bu yöntem; yanaklardaki ve çene kenarlarındaki sarkmaların, ağız kenarında oluşmuş derin katlantıların ve boyunda oluşan sarkmaların ortadan kaldırılmasını sağlayan etkili bir çözümdür. 

Yüz mezoterapisi ya da mezolifting yaşlanma etkilerinin giderilmesi için enjeksiyon ile uygulanan bir yöntemdir. Vitamin, mineral ve diğer önemli yapı elemanlardan oluşan doğal maddelerin deri içerisine mikro enjeksiyon yöntemiyle verildiği mezoterapi derinin hem alt hem üst dokusunun yenilenmesini sağlar. Ciltte çeşitli etkenlere bağlı yıpranma etkilerinin oluşmasından önce düzenli mezoterapi yapılması durumunda olduğundan daha genç, sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü elde edilebilir.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?