• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
Burun Dolgusu
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 1
  • 0
Burun Dolgusu Kaç Günde Oturur?

Burun dolgusu cerrahi bir müdahale gerektirmemesi nedeniyle kolayca uygulanabilen pratik, hızlı, konforlu ve etkili bir medikal estetik prosedürdür. Sağladığı etkili sonuçlar nedeniyle ameliyatsız burun estetiği olarak da adlandırılır. Burun dolgusunda burna istenilen şeklin verilmesi ve daha estetik görünen bir burun görünümüne kavuşulması için dermal dolgu maddelerinden yararlanılır. Aynı zamanda asimetrik burun görünümünün ya da çeşitli kazalar ve travmalar sonucu burunda oluşan hasarların giderilmesi, burnun eski haline getirilmesi ve daha estetik bir görünüme sahip olunması amacıyla burun dolgusuna başvurulabilir.

Burun dolgusu dermal dolgu maddeleri kullanılarak gerçekleştirilen bir prosedürdür ve sağladığı sonuçlar geçicidir. Burun dolgusu enjeksiyonunun kalıcılığı kişi özelinde değişiklik göstermekle birlikte genellikle 12 ila 18 ay kadar sürer. Bu süre içerisinde dermal dolgu maddeleri vücut tarafından tamamen emilir ve etkisini kaybeder. Burun dolgusunun etkisi geçtiğinde uygulama yenilenmezse burun yeniden eski görünümüne kavuşur. 

Burun dolgusu temelde burun boyutunun büyütülmesine neden olmaz. Burun ucunun kaldırılması ve burunda çökük olan kısımların düzeltilmesi için burun dolgusu enjeksiyonu tercih edilebilir.

Uygulanan burun dolgusu enjeksiyonunun oturması genellikle 3 ila 4 gün içinde gerçekleşir. Bununla birlikte burun dolgusunun oturma süresi hastanın yapısal özelliklerine, burnun mevcut durumuna, elde edilmek istenilen sonuca ve kullanılan dolgu miktarına göre 1 haftayı da bulabilir.

Burun Dolgusu Ne İşe Yarar?

Burun dolgusu prosedürüyle burnun yeniden şekillendirilmesi için hyaluronik asit içerikli dermal dolgu maddeleri kullanılır. Burun dolgusu herhangi bir nedenle burun estetiği ameliyatına uygun olmayan, burun estetiği ameliyatı olmayı tercih etmeyen ve daha önce uygulanmış burun estetiği ameliyatının neden olduğu kusurların giderilmesini isteyen hastalar için en iyi tercih olarak kabul edilir. 

Burunda yumru olması halinde şişliğin çevresindeki alanların doldurulması yoluyla düz bir burun görünümü elde edilebilir. Yine burun ucunda sarkmanın olduğu hastalarda burun dolgusu uygulanarak görünümün iyileştirilmesi sağlanır ve bu süreçte burun estetiği ameliyatına gereksinim duyulmaz.

Burun dolgusu enjeksiyonundan önce hastanın beklentileri ve ihtiyaçları değerlendirilir. Hastanın tıbbi öyküsü dinlenir. Nazal ameliyat ya da travma geçmiş olup olmadığı, uyku apnesi gibi sorunlar yaşayıp yaşanmadığı öğrenilir. Daha sonra hasta detaylı bir muayeneden geçirilir. Burunda hangi noktalara enjeksiyon yapılması ihtiyacı bulunduğu ve elde edilecek sonucun doğal olması için uygulanması gereken dolgu maddesi miktarı belirlenir. 

Burun dolgusu enjeksiyonu ortalama 15 ila 20 dakika içinde gerçekleştirilir. Uygulamaya başlanmadan önce lokal anestezik etkili kremle bölge oluşturulur. Burun dolgusu zaman içerisinde vücutta tamamen çözülme özelliği bulunan hyaluronik asit bazlı dermal dolgu maddeleriyle gerçekleştirilir.

Burun dolgusu, burun estetiği ameliyatına oranla son derece pratik ve konforlu bir işlemdir. Uygulama sonrası enjeksiyona bağlı olarak bölgede hafif derecede şişlik ve morluk görülebilir. Bu sayede uzun iyileşme sürelerine gerek duyulmaz ve hastanın günlük yaşantısında kesinti yaşanmaz. Rinoplastiye oranla daha düşük maliyetli olması burun dolgusunun diğer önemli avantajları arasında sayılabilir.

Burun dolgusu burun estetiği ameliyatına oranla çok daha az invaziv bir prosedür olmasına karşın burun anatomisine hakim, bu alanda uzman ve deneyimli cerrahlar tarafından uygulanması gereken bir işlemdir. Bununla birlikte burun dolgusu burun eğriliği gibi burun fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyebilecek sorunların çözümlenmesi için yeterli olmaz. Aynı şekilde genişçe yayılan burun delikleri ya da yüzle orantılı olamayacak kadar büyük burun görünümü burun dolgusu enjeksiyonuyla iyileştirilemez. Bununla birlikte burun dolgusu enjeksiyonu ile elde edilen sonuçlar kalıcı değildir.

Burun dolgusundan sonra kişinin günlük yaşamında bir kesinti olmamakla birlikte uygulama bölgesinde şişlik, morluk ya da kızarıklık görülme olasılığı vardır. Normal olan bu durum genellikle burun dolgusu enjeksiyonunu izleyen 2 hafta içinde ortadan kalkar. Böylece burun dolgusu ile elde edilen nihai sonuçlar net bir şekilde gözlemlenebilir. Burun dolgusu uygulaması sonuçlarının ne kadar süreyle kalıcı olacağı kişi özelinde değişiklik gösterebilir. Bunun en önemli nedeni dolgu maddelerinin metabolize edilmesi sürecinin her hasta özelinde farklı olmasıdır. Diğer yandan burun dolgusunun kalıcılığı ortalama 12 ila 18 ay arasında değişmektedir.

Burun Dolgusu Konforlu Bir Medikal Estetik Prosedürdür

Burun Dolgusu Konforlu Bir Medikal Estetik Prosedürdür

Burun estetiği ameliyatı cerrahi kesi gerektiren ve genel anestezi altında uygulanan cerrahi bir prosedürdür. Rinoplasti sonrası genellikle uzun bir iyileşme sürecine ihtiyaç duyulur ve ameliyat sonrası elde edilen görünümün tam olarak ortaya çıkması için operasyonun üzeriden haftalar geçmesi gerekebilir. 

Burun estetiği ameliyatı uygulamanın kapsamına göre 1 ila 2 saatte tamamlanırken burun dolgusunda bu süre 15 ila 20 dakika gibi oldukça kısa olur. Ayrıca burun dolgusu enjeksiyonundan sonra bir iyileşme süresine gereksinim duyulmaz. Üstelik sonuçlar hemen fark edilebilir. Burun dolgusundan sonra uygulama bölgesinde yaşanması olası geçici semptomlar ihtiyaç halinde basit ağrı kesiciler kullanılarak kolaylıkla giderilebilecek düzeydedir. 

Diğer yandan burun estetiği ameliyatının sonuçları kalıcı olmasına karşın burun dolgusunun sonuçları kalıcı değildir. Ancak yeniden tekrarlanması söz konusu olabilir.

Burun dolgusu kaç günde tam olarak oturur?

Burun dolgusu herhangi bir cerrahi prosedür gerekmeksizin uygulanan hızlı, pratik, konforlu ve etkili bir medikal estetik prosedür olarak öne çıkar. Ameliyatsız burun estetiği olarak da bilinen burun dolgusu, dermal dolgu maddelerinin enjeksiyonuyla gerçekleştirilir. Kalıcılık süresi kişi özelinde 12 ila 18 ay arasında değişebilen burun dolgusu, enjeksiyondan sonra 3 ila 4 gün içinde oturur. Ancak hastanın yapısal özellikleri, burnun mevcut durumu, elde edilmek istenen sonuç ve kullanılan dolgu miktarına göre burun dolgusu oturma süresi  1 haftaya ulaşabilir.

Burun dolgusu işleminden sonra ne tür bakımlar yapılmalıdır?

Burun dolgusu hastanın günlük yaşantısında kesintiye neden olan ya da uzun bir iyileşme süresi gerektiren bir prosedür değildir. Ancak etkili sonuçlar alınması için uygulama sonrası dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Burun dolgusundan sonra ilk 24 saat burun bölgesini ovuşturmamak ve burna darbe almamak gerekir.  İlk 3 gün sıcak duş, hamam, banyo ve saunadan uzak durulmalıdır. Ağır spor aktivitelerinde bulunmamak ve doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmamak önemlidir. Yüksek oranda şeker, sodyum ve kafein içeren gıdalar tüketmemeye özen gösterilmelidir.

Dolgu oturma sürecini hızlandırmak için yapılabilecek öneriler nelerdir?

Burun dolgusu tedavisinden sonra dolgunun oturma sürecini hızlandırmak için doktorun önerdiği bakım talimatlarına eksiksiz uyulmalıdır. Böylece iyileşmeyi hızlandırma ve olası komplikasyonları önleme imkanı elde edilebilir. Enjeksiyon sonrası şişlik ve morluğu azaltmak için soğuk kompres uygulanması söz konusu olabilir. Uyku sırasında başın yüksek bir pozisyonda tutulması hem şişliğin azalmasını hem rahatlamayı sağlayabilir. İyileşmeyi geciktirme riski dolayısıyla alkol ve sigara kullanımına ara verilmelidir. Ayrıca ağır egzersizlerden ve yorucu aktivitelerden kaçınmak, gerekli ölçüde dinlenmek iyileşme ve dolgu oturma sürecini hızlandırabilir.

Dolgu oturma sürecini etkileyen faktörler nelerdir?

Dolgu oturma sürecini etkileyen pek çok farklı faktör vardır. Bunların başında, burun dolgusunu yapan doktorun deneyimi ve uzmanlığı gelir. Uygulama sırasında kullanılan dolgu maddelerinin özelliği dolgunun oturma sürecini ekleyebilir. Dolgu maddelerinin çözülme süreleri farklılık gösterip kalıcılık süresinin değişmesine de neden olabilir. Ayrıca kişinin yaşı, cilt tipi, genel sağlık durumu, metabolizması, vücut reaksiyonu ve dolgunun kabul edilme şekli de dolgu oturma sürecinin etkilenmesine neden olabilir. Ayrıca dolgunun yapıldığı bölge dolgu oturma ve iyileşme sürecini etkileyebilir. Bazı bölgelerde dolgu daha kısa sürede daha iyi otururken, bazı bölgelerde daha fazla şişlik ya da morarma görülebilir.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?