• +90 542 830 80 62
 • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
 • 9:30 - 17:30
liposuction ameliyatı
 • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
 • 3
 • 4

 

 

Öncesi & Sonrası Galeri

Sağlık bakanlığı tarafından aldığımız Sağlık Turizmi yetki sertifikamız sadece yabancı hastalara yönelik olduğu için Türkçe içerik olan sayfalarda öncesi – sonrası kullanımı yapamamaktayız.

 

Before & After Gallery

Liposuction genel sağlık durumunda uygulamaya engel bir durum teşkil etmeyen, ideal kilosunda ya da ideal kilosuna yakın olmasına rağmen vücudunda düzenli spora ve diyete dirençli bölgesel fazlalıklar olan kadınlara ve erkeklere uygulanabilen bir yağ aldırma ve vücut şekillendirme yöntemi olarak ifade edilebilir. Vücudun çeşitli bölgelerinde toplanan yağ öbekleri hem estetik görünüm hem sağlık açısından olumsuz bir durum teşkil ettiğinden liposuction dünya genelinde en sık uygulanan estetik prosedürlerden biridir.

Liposuction ile yüksek miktarda yağ alınması mümkün olup tek bir seansta 8-10 kilo arasında yağ vücuttan çıkarılabilmektedir. Ancak bu kadar yüksek miktarlarda yağ alınması vücuttaki dengelerin bozulmasına neden olabileceğinden dolayı tek seansta 2.5-4 litre yağ almanın güvenli olduğu kabul edilir.

Yetişkinlikte Neden Zor Kilo Verilir?

İnsan vücudundaki yağlanma iki ayrı dönemde ve şekilde meydana gelir. Bunların ilki ergenlik dönemi olup ergenlikte yağ hücreleri çoğalır ve kilo artışına neden olur. İkinci dönem ise orta ve ileri yaşlarda yağ dokularının büyüme şeklinin değişmesiyle ortaya çıkar. Bu dönemde, ergenlik döneminde olduğu gibi yağ hücrelerinin sayısının artması söz konusu değildir. Buna karşın yağ hücreleri şişer ve hacimleri büyür. Yağ dokusu oluşumunda yaşanan bu değişim yetişkinlikte alınan kiloların nedenini oluşturur.

Büyüyen yağ hücreleri egzersize ve diyete karşı son derece dirençli bir özelliğe sahiptir. Hedeflenen yağlardan kurtulmak başarılsa dahi düzenli spor ve dengeli beslenme bırakıldığında aynı bölgelerde yeniden yağlanma oluşur. Kadınlarda iri yağ hücreleri genellikle basen, bacak, kalça ve bel çevresinde yer alır.

İnsan Vücudunda Ne Kadar Yağ Olmalıdır?

Sağlıklı ve estetik bir vücuda sahip olmak için yetişkin bir erkek vücudunda kas miktarına göre yağ oranı %12 ile %18 arasında bulunmalıdır. Bu oranın %25’in üzerinde olması kademeli olarak kilolu ve obez sınıfına dahil olunmasına neden olmaktadır. 

Kadınların yağ oranının ise kas kitlesine oranları en fazla %20 ile %28 arasında olması gerekmektedir. Bu oran %30’un üzerinde olduğunda yine kilolu ve obez tanımlaması yapılması söz konusu olmaktadır.

Liposuction Bir Vücut Şekillendirme Yöntemidir

liposuction vücut şekillendirme

Liposuction sıklıkla tekrarladığımız gibi bir zayıflama yöntemi değil bölgesel yağların alınması yoluyla vücudun şekillendirilmesi yöntemidir. Kadına ve erkeğe özgü vücut hatlarının bozulmasına neden olan bölgesel inatçı yağ dokuları alınır ve vücudun hedeflenen estetik görünüme kavuşması sağlanır. 

Yağlanmanın gereğinden fazla ortaya çıktığı basen, kalça, bel, göğüs gibi bölgelere uygulanan liposuction yöntemi ile uygulama bölgesindeki iri yağ hücrelerinin sayısı azaltılmaktadır. Kişinin beslenmeye ve egzersiz yapmaya gerekli özeni göstermemesi durumunda bölgede yeniden yağlanma oluşması söz konusu olsa da bölgedeki yağ hücreleri kalıcı olarak uzaklaştırıldığından aynı bölgeden eskisi kadar kilo alınmaz. 

  Liposuction uygulama yapılacak olan bölgeye ya da bölgelere ve alınacak yağ miktarına göre lokal ya da genel anestezi altında uygulanabilir. Liposuction prosedürünün kapsamına göre hastanın aynı gün taburcu edilmesi söz konusu olabilir. Liposuction ameliyatının yağlanmanın başladığı dönemde yaptırılması ilerleyen yaşlarda kiloda daha fazla artış yaşanmasını ve cildin gevşemesini önler. 

  Liposuction ameliyatında uygulama yapılacak olan bölgeye 1-2 mm uzunluğunda kesiler açılır.  Yağ alma işleminin kolaylaştırılabilmesi için ilk olarak hedeflenen yağ dokusunun içerisine anestezik özelliklere sahip bir sıvı verilir. Böylece ciltte pürüzsüz bir görünüm sağlayacak şekilde, kanamasız, kolay ve ağrının minimal olduğu bir operasyon gerçekleştirilebilir. Açılan kesilerden çok ince kanüllerle girilir ve önceden verilen sıvıyla hazır hale getirilmiş olan yağ hücreleri kanüllerin ileri geri hareket ettirilmesiyle vakumlanarak dışarı alınır. İşlemden sonra ciltte bir yağ çıkıntısı olmaması, uygulama bölgesinde dalgalanmalar ve düzensizlikler görülmemesi noktasında hastanın cildi ve yaşı kadar hekimin deneyimi de önemli bir unsur haline gelmektedir.

  Liposuction ameliyatından sonra operasyon bölgesi özel elastik korselerle kapatılarak daha pürüzsüz bir cilt elde edilmesi, cildin cilt altı dokuya tam olarak temas etmesi, cilt altı dokusunda kanamanın engellenmesi ve istenilen vücut hatlarının tam olarak oturmasının sağlanması hedeflenir. Korse en az bir ay olmak kaydıyla doktorun belirttiği süre boyunca düzenli olarak kullanılması operasyonun başarısı açısından çok önemlidir.

  Hastalar liposuction ameliyatından sonra genellikle 7 gün içinde hafif tempolu işlerine başlayabilirler. Ödem ve morluk oluşması normal olup genellikle ilk 10 gün içinde büyük ölçüde geçmeye başlar ve iyileşme sürecinde tamamen kaybolur. İkinci aydan sonra hastalarda tam iyileşme gözlemlenmeye başlar. Uygulama bölgesindeki ödemlerin tamamen geçmesi ile birlikte operasyon sonucu elde edilen vücut hatlarının gözlemlenmesi mümkün hale gelir.

  Liposuction uygulaması yapılacak olan hastanın cildi hem yapısal özelliklerin hem yaşın etkisiyle operasyondan sonra kendisini toparlayamayacak kadar gevşek ve sarkık bir haldeyse cilt germe operasyonunun da yapılması ihtiyacı doğabilmektedir. Liposuction uygulanan bölgelerde selülit olarak da bilinen dalgalanmalar, pütürlükler, portakal kabuğu görünümleri gibi yüzey kusurları olduğu durumlarda bu görünüm yağ aldırma işleminden sonra azalıp hafiflemekle birlikte tamamen kaybolması beklenmemelidir.

  Author

  Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

  Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

  4 Comments

  1. Sidika
   6 Mayıs 2022 at 12:00

   1.60 boyunda 77 kiloyum ve vücudumdaki bütün fazla yağlardan kurtulmak istiyorum (bel sırt bacak baldır kol yüz vesaire). Bütün vücut için fiyat ortalaması ne kadar acaba ?

   • evrenisci
    12 Mayıs 2022 at 15:14

    Merhaba, +90 542 830 80 62 numaramızdan bizlere ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

  2. Samet
   30 Aralık 2022 at 12:45

   Hocam merhaba, bir erkek olmama rağmen kalçamda doğuştan gelen fazla yağlanma var, bunları aldırmak istiyorum

   • Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
    19 Ocak 2023 at 14:25

    Merhaba, +90 542 830 80 62 numaramızdan bizlere ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Yorum Ekle

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

  Gönder & Send
  TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
  EN: Hello, How may I help you?