• +90 542 830 80 62
 • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
 • 9:30 - 17:30
meme küçültme ameliyatı sonrası
 • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
 • 2
 • 0
meme küçültme ameliyatı sonrası

Meme küçültme estetiği ameliyatı; memelerin küçültülmesi için fazla glandüler dokunun, cildin ve yağın alınmasını içeren kozmetik bir prosedürdür. Kadınlarda daha sık görülmekle birlikte jinekomastili erkeklere de uygulanabilir.

Ergenlikten önce, hem erkeklerde hem de kadınlarda küçük bir meme dokusu birikimi vardır. Ergenliğe girerken, östrojen gibi kadın hormonlarının artan üretimi nedeniyle kadınlarda meme değişiklikleri meydana gelir. Göğüsler potansiyel hamilelik ve doğum için hazırlanırken loblar daha fazla dallanmaya başlar. Ayrıca, kadınlar kilo aldıkça, bu deri altı adipositlerde yağlar birikerek göğüslerin daha büyük ve ağır olmasına neden olabilir. Hormon değişiklikleri ve artan yağ birikimi, farklı sağlık ve kozmetik problemlere yol açabilecek orantısız olarak büyük göğüslere yol açabilir. Böyle bir soruna olası çözümlerden biri meme küçültme işlemidir.

Meme küçültme ameliyatının amacı, memelerin boyutunu küçültmek ve vücudun geri kalanıyla orantılı olacak ve artık fiziksel bir rahatsızlık kaynağı olmayacak şekilde yeniden şekillendirmektir. Sıklıkla talep edilen bu öngörülebilir prosedür, aşırı büyük göğüslerin fiziksel ve duygusal yükünü hafifletirken görünümü iyileştirme avantajını da sağlar.

Meme Küçültme Ameliyatı Ne Zaman Düşünülmeli?

Memelerin boyutlarının vücut hatlarına oranla çok büyük olması, memelerin büyüklüğünden dolayı sırt, omuz ya da boyun ağrısı yaşanması, memelerin birinin diğerinden daha büyük olması, memelerinin iri görünümünden memnun olunmaması durumunda meme küçültme ameliyatına başvurulabilir.

Meme küçültme ameliyatı, memelerin vücutla daha orantılı olmasını ve daha iyi görünmesini sağlar. Ayrıca; boyun, sırt ve omuz ağrısını hafifletir, nefes almayı ve egzersiz yapmayı kolaylaştırır. Kıyafetler hastanın üzerine daha iyi oturur. Bu sayede hasta görünüş açısından kendisini çok daha iyi hissetmeye başlar.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Meme küçültme ameliyatından sonra hasta anestezinin etkisiyle kendisini bir süre sersemlemiş hissedebilir. Göğsün üst kısmında cerrahi pansuman ve muhtemelen memede drenler olur. Anestezinin etkisi geçtiğinde bir miktar ağrı görülebilir. Bunun için basit ağrı kesiciler kullanılabilir. Memelerin boyutunda değişiklik fark edilebilse de belirgin bir şişlik olması mümkündür. Çoğu durumda bu şişliğin düzelmesi birkaç haftadan fazla sürer. 

Meme küçültme estetiği ameliyatının ardından hızlı ve sağlıklı bir iyileşme yaşanabilmesi için cerrahın talimatları eksiksiz bir şekilde yerine getirilmelidir. Bu aşamada kompresyon giysileri giyilmeli, drenlerin bakımı yapılmalı, reçete edilen ilaçlar eksiksiz bir şekilde kullanılmalı ve güvenli aktivite seviyesi dikkate alınmalıdır. Bununla birlikte meme küçültme ameliyatı sonrası iyileşme sürecinin kişisel özelliklere göre farklılaşabileceği unutulmamalıdır.

  Drenler genellikle ameliyattan sonraki hafta çıkarılır. İyileşme sürecinde kesiler ve dikiş hatları kuru tutulmalıdır. Yaklaşık 10 gün sonra kesi yerleri kontrol edilir ve dikişler çıkarılır. Ateş enfeksiyon belirtisi olabileceği için düzenli olarak ateş ölçülmelidir. 

  Ameliyattan sonraki birkaç gün memelerde hassasiyet, sertlik ve ağrı hissedilebilir. Memelerde hafif düzeyde şişlik görülmesi de olasıdır. Bunun için sıvı alımı artırılmalı, sodyum alımı azaltılmalı ve hafif yürüyüşler yapılmalıdır. 

  Meme küçültme ameliyatından sonra morluklar görülebilir. Bu durum, hastanın yapısal özelliklerine, kullanılan ameliyat tekniğine ve ameliyat sırasında uygulanan epinefrinin etkinliğine bağlıdır. İyileşme sürecinde uyuşukluk ile meme ucu hassasiyetinde değişiklik de görülebilir. 

  Operasyon sonrası uyku sırasında gövdenin yüksekte tutulması için sırtın ve başın altına en az iki ya da üç yumuşak yastık ya da dolgulu bir yastık koyulmalı ve mümkünse yatar koltukta uyunmalıdır. Böylece tedavi alanındaki baskının hafifletilmesi, şişliğin ve ağrının azaltılması mümkün olur. 

  Ameliyattan sonra olası kan pıhtılaşmasının ve şişmenin önlenmesi için genellikle mümkün olan en kısa sürede yürünmesi ve hareket edilmesi önerilir. En az 3 ile 4 hafta boyunca egzersiz yapılmaması ve yorucu fiziksel faaliyetlerde bulunulmaması gerekir. 

  Önemli ölçüde kilo alınıp verilmediği ya da hamilelik meydana gelmediği sürece memeler ameliyattan sonra aynı boyutta kalır. Ancak yer çekiminin ve yaşlanmanın etkileri sayesinde zaman içinde göğüslerde gevşeme ve sarkma meydana gelebilir.

  Meme Küçültme Seçenekleri

  meme küçültme seçenekleri

  Meme küçültme sırasında birkaç farklı teknik kullanılabilir. Cerrahın herhangi bir hasta için hangi tekniği kullanacağı hastanın mevcut meme anatomisine, çıkarılacak dokunun tipine ve miktarına ve hastanın istediği sonuca bağlı olarak değişebilir.

  Dikey ya da lolipop meme küçültme; meme boyutunda orta derecede küçültme ihtiyacı olan ve daha belirgin sarkma olan hastalarda tercih edilen bir tekniktir. Bu teknik iki insizyon bölgesini içerir: biri areolanın kenarı çevresinde ve areolanın altından meme altı kıvrımına veya memenin altındaki kırışıklığa dikey olarak uzanan ikinci bir insizyon. Cerrahın fazla yağ, cilt ve meme dokusunu çıkarmasına, yeni küçük memeyi içeriden yeniden şekillendirmesine ve memeyi daha genç bir konuma kaldırmasına olanak tanıyan bir yöntemdir. 

  Ters T tekniği 3 kesi içerir: Biri areolanın kenarı çevresinde, biri areoladan meme kıvrımına dikey olarak ve diğeri memenin altındaki kıvrım boyunca yapılır. Bu teknik maksimum derecede doku çıkarılmasına ve yeniden şekillendirilmesine izin verdiğinden, estetik cerrahlar, bir hastanın daha önemli bir meme boyutunu küçültmeye ihtiyacı varsa ve/veya düzeltmek için önemli ölçüde sarkma veya asimetri varsa, tipik olarak bu yaklaşımı kullanır.

  Author

  Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

  Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

  Yorum Ekle

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

  Gönder & Send
  TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
  EN: Hello, How may I help you?