• +90 542 830 80 62
 • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
 • 9:30 - 17:30
çene ağrısı nasıl olur
 • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
 • 5
 • 5
çene ağrısı nasıl olur

Çene ağrısı hem konuşmayı hem yemek yemeyi zorlaştıran ağrı türlerinin başında gelir. Mandibula olarak da bilinen çene kemiği TME yani temporomandibular eklem aracılığıyla kafatasına bağlanmakta olup kulakların hemen önünde yer alan bu eklem ağzın açılıp kapanmasını sağlama görevini üstlenir. TME ile ilgili sorunlar çene ağrısına neden olan etkenler arasında ilk sıralarda yer alır. Çenenin üzerinde dişlerin ve diş etlerinin tutunması nedeniyle dişlerdeki ve diş etlerindeki enfeksiyon da çene ağrısına neden olabilir.

  Çene Kasılması Nedir? Neden Olur?

  Çene kaslarının aşırı derecede güçlü olması özellikle dişlerini sürekli sıkan kişilerde alt yüzün kare şeklini almasına neden olur. Aşırı sakız çiğnemek, sert et ya da buz gibi sert cisimleri çiğnemek Masseter kasının büyümesine ve çenenin kasılmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra psikolojik kaynaklı diş sıkmak da çene kaslarının büyüyüp güçlenmesi sonucunu doğurabilir ve çenede kasılma meydana gelebilir. Çene kaslarının uzun süre aynı pozisyonda kalması kasılmaya neden olabileceği gibi vücutta kalsiyum eksikliği, çeneye darbe alınması, bazı sinir ve damar hastalıkları da çene kasılmasına neden olabilir.

   

   

  Çene kasılması sorunu yaşayan hastalarda; çenede ağrı, konuşma sırasında zorlanma, ağzı açamama ve katı besinleri çiğneyememe gibi belirtiler görülebilir. Kişinin yaşam konforunu azaltacak olan bu sorunun giderilmesinde uygulanacak olan tedavi kasılmanın nedenine bağlı olarak belirlenmelidir. Farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmekle birlikte çene kasılma sorununda en etkili çözümlerden biri Masseter botokstur.

  Uygulanacak olan çene botoksu yani Masseter botoks prosedürü ile çene kasları zayıflatılarak kasılma sorunu giderilebileceği gibi çene çizgisinin daha oval ve ince bir görünüm alması da sağlanabilir. Masseter kasına uygulanan botoks ile kasta geçici bir felç durumu oluşturulduğundan diş sıkma hareketinin sürekli bir şekilde yapılması engellenmektedir. 

  Masseter Botoks Nedir?

  Masseter kasına yapılan botoks işlemine Masseter botoks ya da çene botoksu adı verilir. Masseter kası alt çenenin kafatasına yaklaşmasını sağlayarak çiğneme fonksiyonunun yerine getirilmesinde en önemli rolü üstlenir. Masseter kası bazı kişilerde fazla güçlü olabileceği gibi bazı kişilerde geceleri beyin stres algısına istemsiz bir şekilde kasılarak cevap verir. Bunun sonucunda eklemlere, diş köklerine ve diş etlerine binen yükün artması gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir.

  Masseter botoksu prosedüründe Masseter kasının gücü uygulanan doza bağlı olarak ve kontrollü bir şekilde azaltılarak;

  • Çene eklem plağı korunabilir ve ağrıları,
  • Diş gıcırdatma,
  • Basınçtan dolayı diş köklerinin zarar görmesi,
  • Aşırı diş sıkmadan kaynaklanan baş ağrıları,
  • Diş etlerinin çekilmesi gibi sorunlar giderilebilir. Ayrıca estetik olarak çene genişliğinin azaltılması sonucunda yüze V form kazandırılabilir.

  Çene Botoksu Kimlere Yapılır?

  18 yaşın üzerinde olup çene kasları normalden fazla aktif olan; diş gıcırdatması, diş sıkması ve çene eklemi ağrısı yaşayan herkese çene botoksu yapılabilir. Estetik amaçlarla ise çene köşelerinde belirgin şekilde kas kütle büyüklüğü bulunan kişilerin yüz görünümündeki yuvarlaklığı azaltmak için Masseter botoks uygulanabilir. Bu sayede çene hattı belirginleştirilerek V şeklinde bir yüz görünümüne kavuşulması sağlanabilir.

  Çene Botoksu Nasıl Yapılır?

  çene botoksu nasıl yapılır

  Çene botoksunda enjeksiyon çok ince uçlu iğnelerle yapılır. Hasta dişlerini sıkarken çene kası elle bulunur. Çene kasının çene kemiğiyle birleştiği hatta enjeksiyon yapılır. Hasta uygulama esnasında hafif bir acı ya da ağrı hissetmesi mümkün olabilir. Ancak bu rahatsızlık kısa sürelidir.

  Masseter kası hareketli bir yapıda olan alt çene kemiğinin kafa tasına yaklaştırılmasını ve çiğneme fonksiyonunun yerine getirilmesini sağlayan oldukça kuvvetli bir kastır. Bu kasın alt çene kemiği sınırına yapılan botoks enjeksiyonu ile kas gücünün diğer bir deyişle fonksiyonlarının azaltılması mümkün olur. Diş sıkma sorunu yaşayan hastalarda dişlerde ve diş köklerinde aşırı baskı oluşması ve kırılmaların meydana gelmesi engellenir. Aynı şekilde çene ekleminde sorunlara da neden olabildiği için çene ekleminde ağrı yaşayan hastaların sorunlarının giderilmesinde kullanılan etkili bir yöntemdir.

  Masseter Botoksun Faydaları Nelerdir?

  Masseter botoks uygulama yapılan kişilere birçok fayda sağlayan bir prosedürdür. Öncelikle Masseter botoks güvenli bir uygulama olmasıyla ön plana çıkar. Medikal estetik prosedürlerden biri olması ve cerrahi müdahale gerektirmemesi nedeniyle plastik cerrahi operasyonları gibi risk taşıması söz konusu değildir.

  Masseter botoks özellikle geceleri yaşanan diş sıkma probleminin şiddetinin azalmasını sağlar ve uygulanan aşırı basınç sonucunda dişlerin kırılmasını engeller. Bununla birlikte psikolojik kökenli olarak yaşanan diş sıkma sorunlarında Masseter botoks uygulanmasına rağmen diş sıkmanın az da olsa devam etmesi söz konusu olabilir.

  Diş gıcırdatma sorununun azaltılması da Masseter botoksun sağladığı avantajlardan biridir. Bu sorunun giderilmesine bağlı olarak dişlerin yüzeyindeki düzleşme sorunu azaltılır. Bundan kaynaklanan diş minesi hastalıklarının önlenmesine de katkı sağlanabilir.

  Kolay ve acısız bir prosedür olan çene botoksunun Masseter kasına uygulanmasıyla birlikte çene köşelerinde gözle görülen bir değişim elde edilir. Yanak kemiklerinin daha belirgin bir hale gelmesiyle V şeklinde bir görünüm ortaya çıkabilir.

  Author

  Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

  Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

  5 Comments

  1. Erhan Yılmaz
   2 Aralık 2022 at 02:07

   Merhaba, iki çenenin birleştiği yerde genelde geceleri şiddetli kasılma, agrılar oluyor ve son zamanlarda beni baya zorlamaya BAŞLADI. Öneriniz nedir.,teşekkür ederim.
   İyi çalışmalar dilerim.

   • Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
    15 Aralık 2022 at 14:37

    Merhaba, +90 542 830 80 62 numaramızdan bizlere ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

  2. Bekir bolat
   17 Ocak 2023 at 18:58

   Hocam benim çenem sekiz yıldır kasılıyor bir kere botosk iğnesi yaptırdım hiç faydası olmadı gerçekten hayattan soğudum artık bana yardımcı olun

   • Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
    19 Ocak 2023 at 14:25

    Merhaba, +90 542 830 80 62 numaramızdan bizlere ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

  3. Arzu ER
   10 Kasım 2023 at 14:08

   Merhaba benim çenem kasılıyor. çok zopr. Distoni olabilir dedi doktor. Araştırması yapılacak.

  Yorum Ekle

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

  Gönder & Send
  TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
  EN: Hello, How may I help you?